czwartek, 19 października 2017

ŻYWNOŚĆ FERMENTOWANA - zalety i korzyści dla zdrowia.


Żywność fermentowaną przepełniają substancje odżywcze. Tego typu produkty zwykle mają bardzo intensywny, wyrazisty smak.
Weźmy na przykład dojrzewające sery, kwaskowatą kiszoną kapustę, czy ziemiste miso. Nie każdy musi być smakoszem potraw fermentowanych, ale chyba wszyscy umieją docenić ich niepowtarzalne właściwości, które są rezultatem zmian dokonujących się za sprawą bakterii i grzybów. 
 
Fermentacja nie tylko konserwuje składniki odżywcze, ale też rozkłada je do lepiej przyswajalnej postaci.
Dobrym przykładem są tu bardzo bogate w białko nasiona soi, które bez fermentacji są niestrawne. Fermentacja rozkłada złożone białko sojowe na łatwo przyswajalne aminokwasy (jednocześnie eliminując potencjalne toksyczne składniki), tworząc podstawę tradycyjnych potraw na bazie soi, takich jak sos sojowy, czy miso.
Kolejnym przykładem jest zwykłe mleko. Wielu ludzi ma trudności z jego strawieniem. Jednak bakterie kwasu mlekowego, które biorą udział w procesie fermentacji przekształcają laktozę, cukier z mleka, którego tak wielu nie toleruje, w łatwiej przyswajalny kwas mlekowy.
Także gluten poddany fermentacji z udziałem bakterii jest łatwiejszy do strawienia niż jego niefermentowana odmiana.
Kliknij

Podczas procesu fermentacji tworzą się także nowe składniki pokarmowe.
W ciągu cyklu swojego życia kultury drobnoustrojów tworzą witaminy z grupy B. Także praktycznie, jeżeli zadbamy o to, aby nasze jelito grube było wyściełane zdrowymi bakteriami kwasu mlekowego, to nie będzie konieczności suplementacji witaminami z grupy B.

Jednak najważniejszą zaletą spożywania produktów fermentowanych są same kultury bakterii. Mają one charakter probiotyczny, co znaczy, że przynoszą nam nieocenione korzyści. Potrawy fermentowane zawierają liczne i różnorodne kultury drobnoustrojów współpracujących z naszą florą na wiele sposobów. Chociażby, w ten sposób, że żywiąc się resztami żywności z naszych jelit, w naturalny sposób oczyszczają je dzięki czemu efektywniej przyswajają składniki pokarmowe.

Jako ciekawostkę warto także dodać, że kwas l-askorbinowy, także powstaje w procesie fermentacji.

Jerzy Zięba w swojej książce „Ukryte terapie cz.2” podaje, że na świecie jest ok. 5 producentów kwasu askorbinowego. Chińczycy opatentowali nowy sposób produkcji kwasu askorbinowego który jest tańszy, szybszy i prostszy niż metoda wytwarzania z 1934r.
Proces produkcji wygląda mniej więcej tak. Z kukurydzy wytwarzane są cukry: glukoza i sorbitol. Sorbitol jest poddany fermentacji bakteryjnej i zamieniony jest na sorbozę. Potem sorboza jest po raz drugi fermentowana i dopiero wtedy otrzymuje się kwas askorbinowy.

Źródło: Dzika Fermentacja Sandor Katz - książka, Ukryte Terapie cz. 2 Jerzy Zięba, czasopismo

Kliknij

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz