piątek, 20 października 2017

KONICZYNA CZERWONA - na zdrowie Pań!

Źródło zdjęcia: Internet

Miłośnicy medycyny naturalnej twierdzą, że kwiat czerwonej koniczyny stanowi wspaniałą terapię hormonalną, która znacząco poprawia kondycję zdrowotną. Czerwona koniczyna od stuleci jest stosowana w leczeniu symptomów menopauzy.

Kwiaty koniczyny czerwonej mają bardzo bogaty skład. To źródło witamin A, B, C, E i P oraz ważnych dla funkcjonowania organizmu mikroelementów, z których możemy wymienić chociażby wapń, żelazo, potas, magnez, miedź, fosfor, selen czy chrom. Zawiera ona również antocyjany i fenolokwasy oraz małe ilości olejków eterycznych i garbników karotenu.

Na kobiecie dolegliwości ma przede wszystkim wpływ obecność w kwiatach izoflawonoidów (izoflawonów). Zaliczane są one do grona fitoestrogenów, czyli substancji o właściwościach estrogenopodobnych.
Także dzięki ich właściwościom, które są zbliżone do działania żeńskich estrogenów, czerwona koniczyna działa regulująco na poziom hormonów kobiety i neutralizuje dolegliwości związane z klimakterium.
 
Czerwona koniczyna łagodzi objawy menopauzy takie jak:
  • uczucie gorąca
  • nadmierna potliwość
  • problemy ze snem
  • wahania nastroju oraz problemy z koncentracją
  • spadek libido.

Oprócz menopauzy kwiaty czerwonej koniczyny są przydatne w zwalczaniu innych schorzeń, takich jak astma, zapalenie oskrzeli i ogólne zakażenie organizmu. Eksperci twierdzą, że czerwona koniczyna pozytywnie wpływa na poprawę ciśnienia krwi, obniża cholesterol i poprawia kondycję serca wraz z układem krążenia.

Ciekawostka:
Pierwszym odkrytym hormonem był estron - żeński hormon płciowy. Jego odkrycia dokonał w 1929 roku profesor Politechniki Gdańskiej Adolf Butenandt, który za swoją pracę nad hormonami otrzymał w 1939 roku Nagrodę Nobla.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz