sobota, 30 września 2017

Czy picie mleka jest szkodliwe? Cała prawda o mleku.

Źródło zdjęcia: internet

Mleko towarzyszy nam od lat, jest stałym elementem posiłków, zwłaszcza dzieci. I choć nie ulega wątpliwości, że ma unikatowe walory odżywcze, zwłaszcza zsiadłe, może też stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. 

W mleku upatrywano przyczynę już wielu chorób i dolegliwości, włączając w to zaparcia, choroby układu krążenia, alergie, a nawet nowotwory (przeciwnicy spożywania tego napoju znają zapewne książkę zatytułowaną "Mleko - cichy morderca" hinduskiego autora Nanda Kishore Sharmy). Najnowsze badania sugerują kolejną - niekorzystny wpływ mleka na stan kości, szczególnie u kobiet. Taki wniosek płynie z trwających 20 lat obserwacji prowadzonych przez naukowców szwedzkiego Uniwersytet w Uppsali.

Jednak nie tylko szwedzkie badania poddają w wątpliwość stwierdzenie jakoby mleko wzmacniało kościec. Wcześniejsze analizy wykazały, że picie mleka nie wpływa na ich wzmocnienie, zaś pediatra David Ludwig twierdzi wręcz, że częstość złamań kości wydaje się niższa w społeczeństwach, w których nie spożywa się mleka, a zapotrzebowanie na wapń zaspokaja się, jedząc inne produkty (dobrymi źródłami wapnia są m.in. migdały, orzechy, figi, kapusta włoska, brukselka, jarmuż, sardynki). 

http://sklep-silanatury.pl/
 
Co między innymi szkodzi nam w mleku?

LAKTOZA
Najbardziej kontrowersyjnym składnikiem mleka jest laktoza – dwucukier. 30 procent ludzi nie toleruje tego cukru, nie ma bowiem w ich organizmie enzymu, który rozkłada laktozę na cukry proste. Wtedy pojawiają się zaburzenia w układzie pokarmowym: biegunki, bóle brzucha, wzdęcia, itp.

PASTERYZACJA
Z badań przeprowadzonych jeszcze w latach trzydziestych przez amerykańskiego naukowca, dr. M. Pottenegera, na kotach wynikało, że już w trzecim pokoleniu karmione właśnie pasteryzowanym mlekiem zwierzęta stawały się bezpłodne.

POWODUJE ALERGIE
Mleko może wywoływać też alergie. Zdarza się to często u dzieci. Dlatego z wprowadzeniem mleka krowiego do diety dziecka trzeba postępować ostrożnie. Dla dzieci najzdrowsze jest mleko matki.
Dzieci wychowane na mleku kobiecym znacznie rzadziej w przyszłości chorują na cukrzycę, która stała się epidemią XXI wieku.

JEST I DOBRA INFORMACJA DLA SMAKOSZY MLEKA.
Argentyńscy badacze zbadali mechanizm działania fermentowanych produktów mlecznych. Okazało się, że nie tylko same bakterie odpowiadają za leczniczy efekt, ale również ich metabolity, czyli wytwarzane przez nie aktywne substancje chemiczne. Zidentyfikowano exopolisacharydy (EPS), produkowane przez streptokoki (Streptococcus thermophilus). Hamują one odpowiedź immunologiczną i wykazują działanie przeciwwrzodowe. Zwiększają także grubość wyściółki śluzowej, naszej naturalnej warstwy ochronnej.
Kolejna zaleta ukryta w zsiadłym mleku, to fakt, że laktoza tak bardzo nietolerowana przez dużą część społeczeństwa, w znacznej mierze jest rozkładana przez bakterie, co sprawia, że mleko staje się lepiej tolerowane przez organizm.
Oczywiście nie bez znaczenia jest źródło mleka. Należy mieć pewność, czy krowa wypasana jest na pastwiskach i czy nie jest faszerowana chemicznymi specyfikami.

Wnioski nasuwają się same, jedyne zdrowe mleko to zsiadłe mleko. Jego najważniejszą zaletą są kultury bakterii kwasu mlekowego, które powstają w procesie fermentacji mleka.
A świeże mleko oraz produkty mleczne, które możemy nabyć w sklepie powinny zniknąć z naszych lodówek.

Poniżej umieszczam bardzo ciekawy reportaż, który obnaża prawdę, o tym jak w obecnych czasach pozyskiwane jest mleko, które trafia do naszych domów i jak wygląda proces produkcyjny.Źródło:

BEATA ALUKIEWICZ, Magazyn Słowo Ludu, numer 2311, s. 10. Tytuł oryginalny: Pij mleko i choruj, czas rozsądku, kobieta.onet,  elemiah

http://sklep-silanatury.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz