środa, 21 czerwca 2017

OSTROPEST PLAMISTY - naturalny lek na wątrobę.

Źródło zdjęcia: Internet
Wspaniała roślina znana i stosowana już w starożytności. Dzisiaj jej fenomenalne właściwości są nam potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. W czasach ciągłego pośpiechu, stresu, leków zażywanych garściami, braku należytej dbałości o to co jemy i wszechobecnej chemii w pożywieniu, glebie i wodzie, na ratunek przychodzi nam nie kto inny jak „oset”. Tak bowiem potocznie nazywamy ostropest plamisty.

CHARAKTERYSTYKA I POCHODZENIE
Ostropest plamisty występuje powszechnie w Europie Południowej, Afryce Północnej oraz Azji środkowej. Ze względu iż nie ma wygórowanych wymagań co do jego uprawy, przyjął się na każdym kontynencie i niemal w każdej strefie klimatycznej.
Jest rośliną uprawną co jednak nie stanowi problemu by spotkać go dziko rosnącego.
Należy do rodziny złożonych (astrowatych), ma zielono-białe, marmurkowate, kolczasto ząbkowane liście i purpurowe, kuliste koszyczki kwiatowe. Przypomina oset, ale osiąga wysokość nawet do 1,6 m. Ma owoce o twardej łupinie z jedwabistym, biało lśniącym puchem kielichowym na szczycie. Dojrzałe ziarenka są surowcem leczniczym.

Kwitnie od lipca do sierpnia. Koszyczki kwiatowe zbiera się pod koniec sierpnia i we wrześniu, (nasiona zmieniają barwę na brązową). Suszy się je w przewiewnym, zacienionym miejscu, a po ich wyschnięciu – młóci, oddzielając ziarenka. 


Kliknij
WŁAŚCIWOŚCI
Roślina ta posiada bardzo wiele właściwości, a jej zastosowanie lecznicze ma szerokie spektrum działania. Zawdzięcza je między innymi dzięki tzw. sylimarynie.
Znana jest głównie z właściwości wspierających wątrobę.
Po pierwsze usuwa toksyny, detoksykuje wątrobę, której kondycja zostaje zachwiana poprzez:
- nieprawidłową oraz wysoko przetworzoną dietę
- nadużywanie alkoholu, leków farmaceutycznych lub narkotyków
- zatrucie grzybami
- długotrwałe używanie antybiotyków
- wirusowe zapalnie typu A, B i C
- chemioterapię.
Po drugie jest wspaniałym panaceum na stłuszczenie wątroby. Zastosowanie ostropestu mielonego w dawce od 1 do 2 łyżek od zupy potrafi w bardzo dużej mierze usunąć obciążające wątrobę trójglicerydy.
Polecam dodatkowo w początkowej fazie kuracji dodać do ostropestu sok z karczocha 100%. Należy pić go przez 10 dni po 50 ml.
Po trzecie ostropest ma właściwości regenerujące wątrobę, zapobiegając tym samym jej marskości.
Po czwarte wspomaga produkcję żółci, niezbędną do prawidłowych procesów trawiennych oraz zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych. W tym przypadku polecam olej z ostropestu w ilości od 2 do 3 łyżeczek dziennie przez okres 1 miesiąca.
Po piąte ostropest plamisty pomaga w schorzeniach, które wydają się nie być związane z wątrobą takich jak stany zapalne skóry, czy łuszczyca. Sylimaryna obniża również poziom cholesterolu w organizmie. Mając silne właściwości przeciwutleniające jest przydatna w leczeniu chorób nowotworowych. Dodatkowo działa profilaktycznie poprzez usuwanie wolnych rodników, co stanowi podstawę do zabezpieczenia tkanek przed powstawaniem nowotworu.
Po szóste badania potwierdziły, że sylimaryna wspiera leczenie cukrzycy typu II. Systematyczne spożywanie ostropestu plamistego przez osoby cierpiących na tą chorobę, obniża poziom glukozy we krwi.

DAWKOWANIE
Form w jakiej możemy przyjmować ostropest jest wiele. Aktualnie w sklepach możemy nabyć zarówno nasiona w całej formie jak i mielone. Bardzo dobry jest również olej z ostropestu oraz sok z ostropestu 100%.
Dzienna porcja jaką możemy swobodnie przyjmować to 2 łyżeczki. Ze względu iż ostropest nie posiada konkretnego smaku idealnie nadaje się zarówno do słodkich potraw jak i słonych.
Możemy dodawać go do płatków na mleko, jogurtów, sałatek, posypywać kanapki, czy inne potrawy. Najbardziej polecam nie zaparzać ostropestu, tylko znaleźć sposób na zażywanie go w formie mielonej dodanej do potraw. Gdy się okazało, że jednak nie znajdziemy pomysłu, to zawsze możemy ostropest nałożyć na łyżeczkę, połknąć i popić wodą.
Jeśli chodzi o porcję jaką należy przyjmować przy kuracji oczyszczająco-wzmacniającej wątrobę, którą polecam każdemu od czasu do czasu oraz przy odtłuszczaniu wątroby to dzienna dawka powinna być wyższa, a mianowicie 1 - 2 łyżki od zupy zażywane przez okres od 1 do 2 miesięcy. Potem dawkę zmniejszyć.
 
Istnieje jeszcze możliwość zażywania ostropestu w formie tabletek.

PRZECIWWSKAZANIA
Nie stwierdzono toksyczności ostropestu plamistego. Przeciwwskazaniami do stosowania ostropestu jest niedrożność przewodów żółciowych. Nie zaleca się go również w okresie ciąży jak i laktacji. Nie odnotowano również żadnych negatywnych interakcji między ostropestem a innymi ziołami czy lekami. 

Kliknij

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz