sobota, 23 lipca 2016

Znaczenie SIARKI dla zachowania prawidłowego stanu zdrowia.

Źródło: Internet
Siarka jest pierwiastkiem chemicznym znanym od najdawniejszych czasów. W przyrodzie występuje w dużych ilościach.
Siarka zajmuje jedno z czołowych miejsc w hierarchii makroskładników mineralnych, niezbędnych dla organizmu ludzkiego.

Jest obecna we wszystkich komórkach organizmu ludzkiego, a przede wszystkim w białkach komórkowych jako bardzo ważny składnik struktury białkowej. Każdy typ białka składa się z pewnego połączenia aminokwasów. Jeśli tych aminokwasów jest za mało, lub nie ma ich w cale, to organizm nie jest w stanie wytworzyć białek, hormonów itd. Siarka to kluczowy czynnik aby organizm mógł sam stworzyć niezbędne mu białka.
Nasz organizm produkuje około 80% aminokwasów, których potrzebuje. Pozostałe 20% aminokwasów musimy dostarczyć z pożywienia. Głównym źródłem siarki w organizmie są dwa aminokwasy: metionina i cysteina, które należą właśnie do tej grupy, które muszą być dostarczone z zewnątrz, czyli właśnie z pożywienia.
Prawie 75% siarki zatrzymanej w organizmie jest utleniane do siarczanów i wydalane, przede wszystkim z moczem. Dzieje się tak za sprawą mechanizmu organizmu ludzkiego, który jeśli jest zdrowy odrzuca nadmiar biopierwiastków, automatycznie bowiem realizuje harmonię i równowagę w ich przyswajaniu. Także naprawdę bardzo ciężko ją przedawkować. Część siarczanów wchodzi w połączenie ze związkami organicznymi i w ten sposób przyczynia się do detoksykacji ze związków obcych.

Organizm czerpie siarkę z wielu pokarmów roślinnych: czosnek, chrzan, pietruszka, gorczyca, soczewica, fasola, rzeżucha, seler, kapusta, cebula, szczypiorek, rzodkiew, por, rzepa, kalafior, brokuły, groch, szpinak, orzeszki laskowe, migdały.
Bogate w siarkę produkty to także: mleko (ale prosto od krowy, ponieważ te znajdujące się sklepie jest pasteryzowane, co powoduje że pierwiastek ten jest wyniszczany prawie do zera, jajka i sery.

W przeszłości dość długo siarkę ignorowano, potem przeszła w zapomnienie i nie była uznawana.
Obecnie praktykowana wszelkiego rodzaju obróbka żywności, bardzo mocno usuwa z niej ten cenny pierwiastek.

Jej rolę w organizmie zaczęto doceniać, gdy stwierdzono, że wchodzi w skład bardzo licznych związków organicznych utrzymujących wiele różnych, ważnych funkcji w ustroju ludzkim. Jej niedobór wywołuje różnorodne, niekiedy bardzo ciężkie zaburzenia.

Siarka wspomaga leczenie: artretyzmu, reumatyzmu, miażdżycy naczyń, dny moczanowej, schorzeń skórnych, dolegliwości płucnych, zaburzeń wątrobowo-żółciowe, różnych infekcji jelitowych, zapalania macicy, zapalenia zatok przynosowych, zapalenie tętnic, nadciśnienie, cukrzycy, czy układu nerwowego (np. przy SM).  
Stosowana zewnętrznie (chociażby w postaci sproszkowanej) wspomaga leczenie trądziku, łojotoku zwykłego, łuszczycy, trądu, świerzbu, czy schorzeń ropnych skóry.
Wzmacnia oczywiście także włosy i paznokcie. Co istotne siarka jest analgetykiem, czyli środkiem uśmierzającym ból.

Źródło:Apteka Natury, Jadwiga Górnicka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz