sobota, 23 lipca 2016

Regulacje prawne dotyczące obrotu ziołami i suplementami diety w Polsce! Szokujące!

Źródło: Internet
  
Na temat leków ziołowych istnieje sporo niedomówień. Mimo że w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością mamy do dyspozycji olbrzymią ilość produktów ziołowych, trudno jednak uzyskać informacje pozwalające dobrać właściwy środek.

Dzieje się tak dlatego, że nie posiadamy odpowiedniej ilości rzetelnych informacji na temat właściwości ziół i klasyfikacji ich działania względem wielu schorzeń.

Powodem są REULACJE PRAWNE DOTYCZĄCE OBROTU ZIOŁAMI.
W Stanach Zjednoczonych środki ziołowe nie są klasyfikowane jako leki. Ta sama sytuacja dotyczy witamin, minerałów oraz enzymów. Wszystkie one posiadają status suplementów diety. W Polsce sprawa ma się podobnie. Środki ziołowe traktowane jako suplementy diety. Notyfikowane są przez Głównego Inspektora Sanitarnego.
Taka sytuacja ma miejsce, ponieważ koncernom farmaceutycznym pozwolono prowadzić politykę monopolistyczną na rynku zdrowia.
Dodatkowo Unia Europejska wprowadza coraz to nowe obostrzenia związane ze sprzedażą ziół i witamin, ponieważ jak twierdzą lepiej od nas wiedzą co jest dla nas dobre.
Za przykład mogą tu posłużyć, chociażby oświadczenia żywieniowe i zdrowotne. Zakazują one umieszczania informacji o działaniu leczniczym na produktach ziołowych, witaminach, minerałach – czyli suplementach diety, ograniczając możliwość świadomego wyboru, zakazują stosowania wielu form minerałów, ograniczają maksymalne dawki witamin i minerałów w suplementach diety do poziomów często bezwartościowych dla utrzymania dobrego zdrowia.

Martin Luter King powiedział: „Nasze życie zaczyna się chylić ku upadkowi, gdy zaczynamy milczeć w sprawach, które się dla nas liczą”. Zdrowie, tak duchowe, jak i fizyczne, niewątpliwie do owych spraw należy; co więcej, jedno przenika drugie, bo przecież w zdrowym ciele — zdrowy duch. Dlatego trudno pozostać obojętnym w obliczu tzw. dyrektywy ziołowej Codexu Alimentarius. Nikt bowiem nie powinien siłą narzucać drugiemu człowiekowi ani wiary, ani metod leczenia. Choćby w jedno i drugie wpisane były błędy. Bo wolność wyboru i sumienia to nasze największe zdobycze.

Powyższe regulacje prawne powodują, że polscy lekarze podchodzą sceptycznie do leczenia schorzeń lekami ziołowymi oraz witaminami, choć coraz więcej badań naukowych potwierdza ich niezawodne działanie i co najważniejsze posiadają one niezastąpioną cechę, a mianowicie są one mniej szkodliwe dla organizmu, a wielu przypadkach wcale nie posiadają skutków ubocznych, w przeciwieństwie do leków syntetycznych.
Ważną przeszkodą w propagowaniu leczenia ziołami jest także fakt, że lekarze nie posiadają należytej wiedzy na temat właściwości ziół i witamin. A szkoda, bo przecież im też powinno zależeć na naszym zdrowiu.

Więc jeśli chcemy mieć jakikolwiek wybór w sposobie leczenia najczęściej na własną rękę szukamy rozwiązań i wiedzy na temat alternatywnych metod leczenia. Ale o ile prościej by nam było podjąć samodzielną decyzję, gdybyśmy mięli więcej rzetelnej wiedzy, popartej badaniami na temat właściwości ziół i suplementów diety.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz