piątek, 6 maja 2016

LUTEINA - niezawodny lek dla oczu!

Źródło: Internet
Masz problemy ze wzrokiem? To znak, że trzeba o niego zadbać. Zastosuj dietę bogatą w luteinę. Związek ten ma właściwości antyoksydacyjne i szczególne dobroczynnie wpływa na wzrok.

W dzisiejszych czasach nasze życie w duże mierze opiera się na całodniowej pracy przy komputerze lub przed telewizorem . Ciągłe skupienie wzroku na jednym punkcie bardzo męczy oczy. Mięśnie gałki ocznej muszą być stale napięte. Wzrok jest skupiony na jednym elemencie, co może zaburzyć nawilżanie gałki ocznej.
Także niedobory żywieniowe, zanieczyszczone środowisko, wszechobecne szkodliwe promieniowanie jak również lokalne odczyny zapalne i wiek, przyczyniają się do wystąpienia tak zwanego stresu oksydacyjnego oka, w wyniku czego wolne rodniki uszkadzają siatkówkę oka, w tym plamkę żółtą oraz naczynia włoskowate.

Stres oksydacyjny oczu objawia się atakiem wolnych rodników tlenowych – nad reaktywnych cząstek chemicznych, które uszkadzają delikatne komórki oka. Kiedy dochodzi do zachwiania równowagi tlenowej, powstaje więcej wolnych rodników niż nasz organizm potrzebuje i powstają zbyt silne reakcje utleniające. I tutaj bardzo ważną rolę w odzyskaniu równowagi odgrywają przeciwutleniacze. Jeśli tych wolnych rodników nie zneutralizujemy skutkiem może być przedwczesna degeneracja siatkówki oka i utrata ostrości widzenia. Aby zobaczyć przedmiot – światło od niego odbite musi przejść przez źrenicę, soczewkę oka, ciało szkliste i zogniskować się na siatkówce oka. Siatkówka odbiera bodziec świetlny – strumień fotonów i przetwarza go na sygnał nerwowy – uświadamiany w mózgu, jako obraz przedmiotu.
Szczególne znaczenie dla ostrości widzenia ma skupisko komórek siatkówki zwane plamką żółtą oka. Plamka dzięki swojej specyficznej budowie umożliwia tzw. centralne widzenie o najwyższej ostrości, jak też widzenie kolorów. W przypadku jej uszkodzenia, np. pod wpływem wolnych rodników może dość do zniszczenia komórek siatkówki, co zagraża utratą ostrości i zdolności widzenia.

Jak działa luteina?

Luteina trafiająca do organizmu człowieka wraz z pożywieniem zbiera się w rejonie oka - soczewki i plamki żółtej (część siatkówki). Plamka żółta odpowiada za jakość naszego wzroku - ostrość widzenia i zdolność rozpoznawania barw.

Substancja ta posiada szereg pożytecznych właściwości wspomagających kondycję oczu:
  • chroni oczy przed nadmiernym działaniem wolnych rodników
  • stosowana jest w profilaktyce zmęczenia oczu, uszkodzenia plamki żółtej, stanów zapalnych spojówek czy nawet kurzej ślepoty.
  • hamuje pogłębianie się wad wzroku
  • u ludzi w podeszłym wieku może być stosowana w przeciwdziałaniu jaskry i zaćmy
  • chroni oczy przed działaniem promieniowania szkodliwego promieniowania wytwarzanego przez urządzenia elektroniczne np.: monitory komputerów i ekrany TV
  • poprawia ogólny stan zdrowia oczu. 

Gdzie znajdziemy luteinę?

LUTEINA jest związkiem organicznym należącym do ksantofili z grupy karotenoidów. Nasz organizm nie ma zdolności syntetyzowania tego związku i z tego powodu powinniśmy zadbać o regularne dostarczanie go do naszego organizmu.
Występuję głównie w: pomidorach, dyni, marchewce ,cukinii, szpinaku, brukselce, natce pietruszki, brokułach, papryce. Czyli bogate są w nią głównie warzywa. Także owoce ją posiadają, ale w mniejszej ilości: borówka amerykańska, maliny, jeżyny. Luteina znajduje się także w żółtkach jajek.
  
Możesz ją również tutaj kupić w formie kapsułek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz