piątek, 11 marca 2016

KRZEM - parę słów o życiodajnym pierwastku ukrytym w skałach.

Źródło: Internet
Krzemień to twarda, skrytokrystaliczna, krzemionkowa skała osadowa (główny składnik - dwutlenek krzemu SiO2, czyli krzemionka). 
Barwa ciemnoszara, czarna, sina, ciemnobrązowa, czasem biała. Często o szklistym połysku. Twardość krzemienia w skali Mohsa: 5,5-7. Występuje w formie kulistych, bulwiastych, bochenkowatych lub soczewkowatych konkrecji w obrębie skał niekrzemionkowych reprezentowanych przez wapienie, margle, dolomity.
Krzemień to kamień wykorzystywany od bardzo dawna. W czasach prehistorycznych ludzie wykonywali z niego różne narzędzia, broń, krzesano przy jego pomocy ogień.

W krzemieniu znajduje się dużo krzemu. W roku 1823 otrzymał go w czystej postaci z krzemienia (łac. silex - twardy kamień, krzemień) Jöns Jacob Berzelius.

Krzem (łac. silicium) to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 14, należący do IV grupy układu okresowego. Atomy krzemu to podstawowy składnik gliny, piasku i skał. Można powiedzieć, że cały świat nieorganiczny ma związek z krzemem. W warunkach naturalnych minerały krzemu można znaleźć w pokładach kalcytu i kredy.

Krzem zajmuje drugie po tlenie miejsce pod względem objętości zasobów w skorupie ziemskiej i stanowi trzecią część jej masy. Co szósty atom powłoki ziemi to atom krzemu. Woda morska zawiera więcej krzemu niż tak niezbędnego dla życia na ziemi fosforu.

W naszym organizmie krzem znajduje się w tarczycy, nadnerczach i przysadce. Największą jego koncentrację zaobserwowano we włosach i paznokciach.
Krzem wchodzi też w skład kolagenu - podstawowego białka tkanki łącznej. Jego główna rola to udział w reakcji chemicznej spajającej oddzielne włókna kolagenu i elastyny, co zapewnia tkance łącznej wytrzymałość i sprężystość.

Właściwości lecznicze krzemu:

Ta pospolita skała osadowa ma niezwykłe właściwości lecznicze. Woda krzemowa uśmierza ból zębów i goi rany, dlatego warto stosować ją do płukania jamy ustnej przy paradontozie. Krzem poprawia przemianę materii, zmniejsza poziom cukru we krwi, pomaga w leczeniu anginy i innych chorób.
Niedobór krzemu w pożywieniu jest przyczyną wielu chorób. Arterioskleroza a w jej wyniku wylew i zawał , zapalenie okrężnicy, nieżyt żołądka, wrzody, polipy, endometrioza, klimakteryczne uderzenia gorąca, stwardnienia w gruczole piersiowym. 

Krzem uczestniczy w metabolizmie wapnia, chloru, fluoru, sodu itp. Większość pierwiastków nie jest przyswajanych, jeżeli w organizmie brakuje krzemu co skutkuje wypadaniem włosów, chorobami stawów, gruźlicą, cukrzycą, kamieniami w wątrobie i nerkach.
Niedobór krzemu w organizmie może doprowadzić do szybkiego starzenia się, arteriosklerozy i chorób onkologicznych.


Najbardziej groźnymi pożeraczami krzemu w organizmie człowieka są robaki i grzyby.
 
Źródło: czarny krzemień

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz