sobota, 30 stycznia 2016

SELER NACIOWY - łagodzi bóle reumatyczne oraz obniża poziom kwasu moczanowego.

Źródło: Internet
Seler naciowy znany był już w starożytności, a dzięki swym właściwościom, jego uprawa przetrwała do dzisiaj. Większą popularność zdobyła znana nam wszystkim bulwa selera, powszechnie wykorzystywana w tradycyjnej, polskiej kuchni. 
Obecnie coraz większą popularnością cieszy się zielona odmiana selera, z długą, chrupką łodygą o ciekawym, lekko pikantnym smaku. Koniec łodygi zakończony jest drobnymi listkami, które nadają selerowi interesującego wyglądu. Seler naciowy przybył do nas z rejonów pogranicza Europy i Azji, a w naturalnych warunkach występuje w rejonach nadmorskich. Obecnie jest powszechnie uprawiany jako warzywo w strefie klimatu umiarkowanego. Dzięki wielu cennym składnikom oraz prozdrowotnym właściwościom seler naciowy od czasów starożytnych znów powraca do łask, coraz częściej goszcząc w potrawach lub spożywany jako zdrowa przekąska.

Seler naciowy – witaminy minerały:
Seler naciowy pełen jest witamin i składników mineralnych. Nie tylko sama łodyga, którą najczęściej spożywamy zawiera cenne składniki, lecz także liście nie są pozbawione witamin. Miedzy innymi w ich skład wchodzi ważna w działaniu systemu antyoksydacyjnego naszego organizmu witamina E oraz kontrolujące procesy komórkowe witaminy z grupy B. Zielona nać kumuluje w sobie przeciwutleniacze, zwalczające wolne rodniki, które szkodliwe działają na komórki organizmu. Łodyga selera naciowego skrywa w sobie ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy A, C oraz E, a także niewielkie pokłady kwasu foliowego. Spożywanie selera naciowego uzupełnia niedobory ważnych składników mineralnych, jak: wapń, potas, fosfor, cynk, magnez oraz żelazo.

Seler naciowy – właściwości :
  • picie soku z selera przynosi ulgę udręczonym stawom i łagodzi bóle artretyczne oraz reumatyczne
  • obniża poziomy kwasu moczowego oraz pomaga w leczeniu skazy moczanowej
  • polecany jest dla osób odchudzających się, ponieważ wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej. Nie tylko stanowi niskokaloryczny produkt zawierając około 5–7 kcal w 100 g
  • posiada właściwości skutecznie usuwające toksyny z organizmu, oczyszczając go i poprawiając funkcjonowanie.
  • działa pobudzająco na procesy trawienia oraz zapobiega powstawaniu zaparć, czemu sprzyja zawartość włókna pokarmowego
  • posiada korzystny wpływ na skórę, odmładzając ją i zwalczając zmarszczki. Szczególnie polecany jest tu sok z selera, który odżywia również włosy, nadając im zdrowy wygląd.
  • olej z nasion selera jest pożyteczny w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi
  • olejek aromatyczny z selera naciowego posiada właściwości wpływające uspokajająco na centralny system nerwowy
Zastosowanie:
NAPAR Z NASION – w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz skazy moczanowej: zalać gorącą wodą 2 łyżeczki od herbaty nasion selera  
OLEJEK AROMATYCZNY – na bolesne stopy oraz palce stóp w skazie moczanowej, dodać 15 kropli olejku z nasion selera do miski z ciepłą wodą i moczyć stopy.
NALEWKA Z KORZENIA – w przeszłości nalewka selerowa była używana głównie w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi oraz w chorobach układu moczowego, jako składnik w lekach na artretyzm, jak również nalewka służyła na wzmocnienie nerek i czyściła organizm z toksyn.
SOK – Sporządzić sok z całego selera (nasion, korzeni, łodyg, liści) i pić przygotowany sok w czasie zapalenia stawów i układu moczowego, na ogólne osłabienie oraz wyczerpanie nerwowe, a także pomaga w odchudzaniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz