środa, 2 grudnia 2015

Przepis na nalewkę z DZIKIEJ RÓŻY.

Źródło: Internet
Podobnie jak nalewki z innych wartościowych owoców, również nalewka z dzikiej może posłużyć jako cenne lekarstwo. 

Spożywana w odpowiednich proporcjach dostarczyć może naszemu organizmowi sporo wartościowych składników odżywczych, zawartych w owocach wykorzystanych do przygotowania nalewki. Zakonserwowane alkoholem przechowują się w napoju całkiem dobrze, dlatego można z nich korzystać w miarę potrzeb.

Wartości odżywcze
Owoce są źródłem około 130 związków, które wywierają dobroczynny wpływ na nasz organizm, m.in. są najbogatszym źródłem witaminy C.
związkami chemicznymi, które znajdują się w miąższu dzikiej róży, są witaminy E i K oraz B1, B2 i B3(PP), B6, a także prowitamina A, duże ilości wapnia, fosforu, żelaza, magnezu i potas. Owoce posiadają także cenne barwniki z grupy karotenoidów, jak - karoten, likopen czy zeaksantyna, ponadto garbniki, cukry (18%), pektyny (ok. 4%), kwasy organiczne (ok. 2%, w tym cytrynowy i jabłkowy), olejki eteryczne i sole mineralne.
Zawartość witaminy C w owocach róży jest 10 razy większa niż w owocach czarnej porzeczki, a 100 razy większa niż w jabłkach.

Przygotowanie nalewki
Do przygotowania nalewki potrzebne są owoce, które należy zebrać jesienią kiedy są dojrzałe.
Następnie należy je umyć, poobcinać końcówki, a następnie włożyć do zamrażarki na 1-2 dni.
Po wyciągnięciu rozmrażamy i możemy, ale nie musimy usunąć pestki ze środka. Jeśli zdecydujemy się zostawić pestki, przy przecedzaniu możemy użyć sitka lub gazę i po problemie.
Nalewkę powinno przyrządzać się w naczyniach ze szkła, gdyż nie wchodzi wtedy w żadne niepożądane reakcje chemiczne z alkoholem oraz kwasami. Poza tym przez szklane ścianki można bez przeszkód obserwować procesy, jakie zachodzą wewnątrz naczynia.
Więc, tak przygotowane owoce włożyć do szklanego naczynia i zalać spirytusem i wódką. Możemy dodać także cukier. Jeśli nie zdecydujemy się na cukier w późniejszym etapie dodamy miód.
Dla smaku i dodatkowych wartości zdrowotnych możemy dodać np. goździki, cynamon, miętę, czy rumianek.
Tak przygotowane składniki należy odstawić w słoneczne miejsce na 4 tygodnie.
Po 4 tygodniach, jeśli nie dodaliśmy cukru należy miód wymieszać z ciepłą wodą (absolutnie nie zagotowywać, by miód nie stracił swoich wartości). Odcedzamy alkohol od owoców i ziół. Następnie należy połączyć ostudzoną wodę z miodem oraz nalewkę, całość zlać do butelek i odstawić na minimum 3 miesiące.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz