środa, 4 listopada 2015

OCET JABŁKOWY: jak zrobić domowym sposobem.

Źródło: Internet
Ocet jaki powinno się wykorzystywać do celów spożywczych to tylko ten naturalnie fermentowany

Ocet spirytusowy, który można znaleźć w sklepach, nie ma w sobie wartości odżywczych prawdziwego naturalnie fermentowanego octu, natomiast ma niszczące działanie na czerwone krwinki sprzyjając anemii oraz zaburza procesy trawienia.
Aby nie wkładać zbyt dużo pracy w zrobienie takiego octu domowym sposobem oraz żeby nie kosztował za wiele proponuje OCET JABŁKOWY.
Poza walorami smakowymi, dzięki którym wzbogaca potrawy ma wiele cennych właściwości leczniczych. Zawiera dużo łatwo przyswajalnych witamin i mikroelementów oraz oczyszcza organizm z toksyn. Stosowany po obfitym posiłku, przyspiesza trawienie.
Możemy używać go na co dzień oraz do konserwacji warzyw, owoców i grzybów. W zależności od domowych możliwości można nastawić go w balonie do wina lub w małych ilościach w słoikach.

Składniki:
  • 1 - 1½ kg jabłek (najlepiej kwaśnych i pokrojonych). Mogą być również skórki z jabłek lub ładnie wykrojone ogryzki.
  • 1 - 1½ litra wody (podobna ilość wody co jabłek)
  • 4 - 5 łyżeczek miodu naturalnego lub cukru najlepiej nieoczyszczonego (na każdą szklankę łyżeczka cukru lub miodu).
Wykonanie:
przygotowujemy szklane naczynie, które wcześniej wyparzamy. Wkładamy przygotowane wcześniej jabłka i zalewamy letnią, przegotowana i wcześniej posłodzoną wodą. Następnie przykrywamy górę szklanego naczynia kuchennym papierem lub lnianą ściereczką i obwiązujemy sznurkiem lub gumkami recepturkami. Pozostawiamy na okres około 4 tygodni w miarę ciepłym pomieszczeniu.
Od czasu do czasu mieszamy drewnianą łyżką, a kiedy przestanie się pienić, fermentacja dobiegnie końca, przelewamy przez gazę do butelek i odstawiamy najlepiej w chłodne miejsce. Ocet jabłkowy nie psuje się, bo sam w sobie jest konserwantem i może być przechowywany latami.

Jeżeli podczas fermentacji pojawi się pleśń, zawartość słoja należy wylać. Powodem jest zbyt duża ilość chemii dodawana obecnie do jabłek ze sklepu. Dlatego najlepiej zdobyć jabłka ogrodowe lub omijać skórki z jabłek kupionych w markecie, ponieważ tam najwięcej jest nieczystości.
Dobry ocet wychodzi np. z papierówek i antonówek.
Jeżeli po rozlaniu do butelek ocet fermentuje, to oznacza, że za wcześnie został zlany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz