piątek, 6 listopada 2015

JĘZYK – co mówi o stanie naszego zdrowia?

Źródło: Internet
Język może zdradzić nam stan naszego zdrowia. Sami w domu możemy sprawdzić, co mówi o nas kolor języka.

Już starodawna medycyna chińska traktowała język jako jeden z wyznaczników kondycji całego organizmu. Choć czasy się zmieniły, to język (a raczej jego wygląd i kolor) wciąż zdradza stan naszego zdrowia.

 


Zdrowa jama ustna to nie tylko zadbane i zdrowe zęby, ale także dziąsła i… język. Choć często o nim zapominamy, jest on cennym źródłem informacji. Zawdzięczamy mu nie tylko możliwość mowy i odczuwania smaku, ale także możliwość oceny stanów zapalnych czy grzybicznych na pierwszy rzut oka!

Biały nalot
Nasze języki zazwyczaj mają biały kolor. Zawdzięczamy to kubkom smakowym oraz bakteriom żyjącym na naszym języku i żywiącymi się resztkami pokarmów. Jeżeli jednak kolor języka zmienia się i biel staje się intensywniejsza warto upewnić się, czy wszystko jest w porządku, ponieważ mogą to być początki grzybicy.
Spowodowane może to być przyjmowaniem antybiotyków i niektórych leków.
W niektórych przypadkach utrzymujący się biało-szary nalot może oznaczać kiłę lub anemię.

Nalot brązowy i fioletowy
Ciemnobrązowy język może być oznaką problemów trawiennych lub niedotlenienia organizmu, natomiast zabarwienia w odcieniach czerwieni mogą świadczyć o niedoborze witamin z grupy B.

Nalot żółty
Taki kolor może być spowodowany przez dwa czynniki: infekcje bakteryjną i cofanie się kwasów żołądkowych (tzw. refluks). Podobny kolor może też pojawiać się w przypadku wrzodów żołądka, przy których do objawów dołączają również: ból w dołku podsercowym po posiłku, ból pod prawym łukiem żebrowym po jedzeniu, w nocy oraz na czczo, zgaga, niestrawność, wymioty i zaparcia.
Żółty nalot może być również powodowany piciem dużej ilości kawy i spożywaniem pikantnych przypraw.

Bolesne wypryski
Owrzodzenia, afty, nadżerki mogą pojawiać się na języku w momencie gdy organizm jest osłabiony lub po terapii antybiotykowej.
Większość zmian, takich jak afty, znika samoczynnie w przeciągu 7- 10 dni. Jeśli jednak problem nie mija, należy się temu przyjrzeć, gdyż część zmian w obrębie jamy ustnej może być objawem różnych chorób (np. choroby Behçeta (Behceta) czy też Leśniowskiego - Crohna).

Zachowaj rozsądek
Pamiętaj również, że nalot na języku może być efektem zwykłego zabarwienia, np. przez sok porzeczkowy lub przez tabletki do ssania (np. na gardło), przez cukierki, a także przez niektóre posiłki (np. popularne buraczki czerwone). Jeżeli więc zaobserwowane zostają niepokojące objawy nie wpadaj w panikę i dokładnie przeanalizuj kilka ostatnich dni. 

Jak dbać o język?
Warto zwracać uwagę na język przy codziennej higienie.
Szczególnie polecam używanie pasty do zębów sporządzonej domowym sposobem z sody oraz płukanki do jamy ustnej również z sody. Oprócz szczotkowania zębów dobrze jest szczoteczką również oczyścić język.

PRZEPIS NA PASTĘ DO ZEBÓW:
2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 łyżeczka oleju kokosowego
następnie
dodać tyle wody utlenionej, aby wyszła konsystencja pasty do zębów.
Można również dodać kilka kropel olejku eterycznego miętowego.

PRZEPIS NA PŁUKANKĘ DO UST:
yn przygotujesz rozpuszczając 1/2 łyżeczki sody w szklance letniej wody. Płyn do płukania ust przygotuj codziennie świeży. Kilkakrotnie wypłucz usta płynem, a następnie wypłucz czystą wodą. Taki płyn odświeży oddech, zneutralizuje kwasy atakujące szkliwo i usunie nieprzyjemny zapach z buzi – powstały np. po zjedzeniu czosnku, cebuli czy ryby. Regularne stosowanie płynu po każdym umyciu zębów zapobiegnie powstawaniu próchnicy. Możesz stosować go codziennie. Pomoże w walce z grzybicą jamy ustnej i utrzymaniu odpowiedniego ph.

Źródło: zdrowie.gazeta.pl
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz