wtorek, 3 listopada 2015

FAST FOOD i ASTMA - konsekwencje niezdrowego jedzenia.

Źródło: Internet
Naukowcy nowozelandzcy i brytyjscy ostrzegają: jedzenie fast foodów przez dzieci z egzemą i astmą może spotęgować objawy choroby.

Na całym świecie częstość występowania astmy w ostatnich latach gwałtownie rośnie. Obecnie wg danych Światowej Organizacji Zdrowia choruje 300 milionów ludzi, a w ciągu kolejnych piętnastu lat szacuje się, że liczba chorych wzrośnie o kolejnych 100 milionów.

W Polsce na astmę oskrzelową cierpi co dziesiąte dziecko oraz co dwudziesty dorosły Polak. Szacuje się jednak, że na astmę może w Polsce chorować nawet 4 miliony osób. Ponadto u dzieci oraz osób do 40 lat astma jest obecnie najczęściej spotykaną chorobą przewlekłą i przyczyną inwalidztwa.

Naukowcy analizowali wyłącznie przypadki uczestników International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC).
Badaniem została objęta grupa prawie 320 tysięcy nastolatków w wieku 13-14 lat, z 51 krajów oraz ponad 180 tysięcy dzieci w wieku 6-7 lat z 31 krajów. Rodzice i same dzieci przez 12 miesięcy obserwowali reakcje organizmu na poszczególne składniki diety, obserwowano częstotliwość posiłków i same posiłki. W sondażu uwzględniono takie produkty spożywcze, jak mięso, ryby, owoce i warzywa, płatki, chleb, makaron, ryż, masło, margaryna, orzechy, ziemniaki, mleko, jajka oraz fast food/burgery.
U młodzieży, która jadła „śmieciowe” jedzenie więcej niż trzy razy w tygodniu, zauważono zaostrzenie się takich objawów chorób, jak: świszczący oddech, wyciek z nosa, łzawienie oczu, swędzenie skóry. U nastolatków, którzy w każdym tygodniu sięgali po hamburgera, pizzę czy frytki, ryzyko zachorowania na astmę wzrosło o 39%. U dzieci zaobserwowano ryzyko zwiększone o 27%.

Badanie wykazało również, że spożywanie owoców może mieć działanie ochronne. Sięganie 3 lub więcej razy w tygodniu (podczas gdy mówimy o 3 razach w ciągu dnia) zmniejszało objawy astmy o 11% wśród nastolatków i o 14% u dzieci.

Wnioski płynące z międzynarodowego badania, w którym wzięli udział reprezentanci ponad 100 krajów, sugerują, że błyskawicznie rosnąca liczba osób na diecie „śmieciowej” może spowodować za kilka lat epidemię astmy. Eksperci uważają, że znaczny wzrost zachorowalności na astmę i choroby skóry jest ściśle związany z odejściem od naturalnych, świeżych produktów w diecie.Źródło: dziecisawazne.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz