niedziela, 18 października 2015

ZGAGA - choroba refluksowa przełyku.

Źródło: Internet
Zgaga to, po zatruciach pokarmowych, jedna z najczęściej występujących dolegliwości przewodu pokarmowego.
Objawia się kwaśnym posmakiem w ustach, paleniem w przełyku, cofaniem treści żołądkowej do przełyku, palącymi bólami za mostkiem i w nadbrzuszu. Mogą jej towarzyszyć gazy i zadyszka.

Zgaga często pojawia się, kiedy kwas solny (wykorzystywany w żołądku do trawienia pokarmu) cofa się do przełyku i powoduje podrażnienie wrażliwej tkanki. Dzieje się tak przeważnie godzinę lub dwie po posiłki. W normalnych warunkach zwieracz przełyku zaciska się i powstaje kwas żołądkowy. Jeśli jednak zwieracz nie działa prawidłowo, kwas przecieka do przełyku. Nieleczona choroba refluksowa przełyku może spowodować wypalanie otworu w przełyku. W zaawansowanym stadium choroby zgadze towarzyszy przepuklina rozworu przełykowego.
Kiedy zgaga występuje sporadycznie, po ciężkim obfitym posiłku, nie jest chorobą, tylko reakcja organizmu na przeciążenie żołądka. Kiedy jednak pojawia się po prawie każdym posiłku, budzi w nocy bólem i odczuciem kwaśnego lub gorzkiego smaku w ustach, w ciągu dnia cierpimy na odbijanie i kaszel po posiłku, to najprawdopodobniej jest to objawem refluksu.

Przyczyny, które mogą spowodować zgagę:
- uszkodzenie mechanizmu uniemożliwiającego cofanie się treści żołądkowej

- przyczyny refluksu to także zaburzenia motoryki przełyku

- podwyższone ciśnienie w jamie brzuszne, wskutek nadwagi lub ciąży

- niesprawne opróżnianie się żołądka z pokarmu

- przepuklina rozworu przełykowego

- zaburzenia opróżniania żołądka z pokarmu

- niedobór wydzielania śliny

- skleroderma – choroba tkanki łącznej

- spożywanie potraw i napojów sprzyjających zgadze: alkoholu, kawy, herbaty, napojów gazowanych, czekolady, owoców cytrusowych i soków, pomidorów, ostrych przypraw, tłustego jedzenie, mięty, ciasta drożdżowego, orzeszków ziemnych

- niektóre leki zwalniające pracę dolnego zwieracza przełyku.

Suplementy diety:
- wapń i magnez

- witamina B

- probiotyki

Środki ziołowe:
- lukrecja gładka – badania wykazały, że korzeń lukrecji przyspiesza proces gojenia się wrzodów układu pokarmowego. Działa też przeciwzapalnie i łagodząco na błonę śluzową narządów układu pokarmowego. W przypadku zgagi należy wybrać odpowiedni typ tej rośliny zwany lukrecją DGL.
- aloes prawdziwy – żel z aloesu zawiera cukry złożone zwane mukopolisacharydami. Pomagają one w leczeniu oparzeń, wrzodów i stanów zapalnych ścian przewodu pokarmowego. W leczeniu zgagi najkorzystniejszy jest aloes w postaci liofilizowanego proszku.

- nagietek lekarski – to zioło od dawna stosowane jest do leczenia ran, aft, wrzodów i zapalenia żołądka. Nagietek ma łagodne działanie, że często podawany jest również dzieciom. Wykazuje właściwości ściągające i przeciwzapalne przez co jest szczególnie przydatny w leczeniu zgagi.
Powinniśmy unikać kopru włoskiego, mięty, melisy lekarskiej – to zioła rozluźniające zwieracz przełyku.
 

Zalecenia żywieniowe:
- przy pierwszych objawach wypić dużą szklankę wody

- kapusta warzywna – badania naukowe wykazały, że regularne picie soku z kapusty pomaga w leczeniu wrzodów żołądka. Aktywnym składnikiem soku z kapusty jest L – glutamina.

- sok z marchwi i selera

- sok z surowych ziemniaków- sok z aloesu reguluje pracę układu pokarmowego – należy uważać, aby nie kupić soku z aloesu z dodatkiem soku z cytryny

- osoby chorujące na zgagę, nie powinny się spieszyć z jedzeniem oraz powinny zaprzestać jedzenia dużych porcji. Należy jeść mniejsze porcje, a częściej.

- nie należy odpoczywać na leżąco bezpośrednio po posiłki. Gdy się stoi nacisk na spust jest mniejszy niż gdy się jest na leżąco.- gdy leżysz to raczej na lewym boku. Przełyk łączy się z żołądkiem z jego prawej strony.

- jedna łyżeczka octu jabłkowego wymieszanego z wodą – pić codziennie

- unikać alkoholu, kawy, herbaty, napojów gazowanych, czekolady, owoców cytrusowych i soków, ostrych przypraw, tłuszczów nasyconych – zwłaszcza smażonych potraw

- raczej nie stosować niesterydowych leków przeciwzapalnych (aspiryny, ibuprofentu lub naproksenu) bez wyraźnej konieczności. Leki te działają drażniąco na ściany przełyku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz