niedziela, 11 października 2015

ZAKWASZENIE ORGANIZMU - jak temu zapobiec?

Źródło: Internet
Każdy zapewne wie co nieco, czym jest dla zdrowia równowaga kwasowo-zasadowa naszego organizmu. Część uczyła się o tym w szkole, a cześć zetknęła się z tym tematem w telewizji, książkach, czy internecie.
Ja pisałam już na ten temat w artykule o zastosowaniu sody oczyszczonej w celu profilaktyki i w celu obniżenia ph naszego organizmu.

Pomimo tego, że soda oczyszczona jest sprawdzonym antidotum w walce z zakwaszeniem naszego organizmu warto, by było wiedzieć dlaczego w dzisiejszych czasach tak ciężko zachować wspomnianą równowagę.

Zacznijmy od tego czym jest owa równowaga kwasowo-zasadowa?
To stan organizmu, w którym zachowany jest odpowiedni stosunek kationów i anionów w płynach ustrojowych, warunkujący poprawne pH i prawidłowy przebieg procesów życiowych. Pozwala ona utrzymać harmonię w naszym organizmie.
Nasz organizm posiada różne ph w zależności od części ciała, a te zależności wymusza na nim środowisko i czynniki zewnętrzne. W jednym miejscu jesteśmy bardzo alkaliczni, a w innym bardzo kwaśni i to jest prawidłowe. Wszystko jest idealnie zaprojektowane przez Matkę Naturę, po to, aby sprzyjało naszemu życiu i zdrowiu.

Przykładowo:
  • krew tętnicza: ph wynosi 7,35 – 7,45
  • krew żylna: ph wynosi 7,32-7,42
  • skóra: ph wynosi 3,5 – 5,5
  • sok żołądkowy: ph wynosi 1,5 - 2

Czym jest oznaczenie ph?
W skrócie, oznaczenie pH jest miarą kwasowości lub zasadowości roztworu. Potencjał wodoru jest cechą określającą czy w roztworze znajduje się nadmiar jonów wodorowych H+ (odczyn kwaśny), czy nadmiar jonów wodorotlenkowych OH- (odczyn zasadowy), czy też są one w równowadze (odczyn obojętny). Liczbę jonów wodorowych w roztworze określa się za pomocą tzw. skali pH.
Odnosząc się do skali (od 1 do 14) kwasowości i zasadowości roztworów wodnych, te o ph mniejszym niż 7 to roztwory kwaśne, a zasadowe to te o ph większym niż 7.

Najczęściej występujące objawy zakwaszenia organizmu:
podam te najbardziej spotykane, ale ich lista jest naprawdę dużo dłuższa, a więc choroby nowotworowe, grzybica, stany zapalne układu pokarmowego, nadciśnienie tętnicze, zawał serca, dna moczanowa, schorzenia reumatoidalne, nadwaga, cukrzyca, depresja.

Główne przyczyny zakwaszenia organizmu:
Zasadniczy wpływ na zachowanie równowagi w naszym organizmie ma dieta. Niestety to co w dzisiejszych czasach jest modne i smaczne jeśli chodzi o żywność nie koniecznie jest zdrowe. Jeśli chcemy być wolni od wymienionych powyżej chorób powinniśmy zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe.
Do niewłaściwej diety trzeba dołączyć kolejne przyczyny takie jak stres, brak zdrowego snu, zbyt mało ruchu, a co za tym idzie niedotlenienie organizmu, lekarstwa. Hmm.....czyli jak widzicie jesteśmy społeczeństwem raczej zakwaszonym niż zasadowym.

Podaję tabelę, w której wymienione są produkty z podziałem na zasadowe (alkaliczne) i kwasowe:

ALKALICZNE JEDZENIE
KWASOWE JEDZENIE
WARZYWA
Szparagi
Karczochy
Kapusta
Sałata
Cebula
Kalafior
Rzodkiewka
Pomidor
Szwed
Roszponka warzywna
Groszek
Cukinia
Czerwona kapusta
Por
Rukiew wodna
Szpinak
Rzepa
Szczypiorek
Marchew
Zielona fasola
Burak
Czosnek
Seler
Ogórek
Brokuły
Jarmuż
Brukselka
Zielenina
OWOCE

Cytryna
Limonka
Awokado
Grejpfrut
Rabarbar
MIĘSA

Wieprzowina
Jagnięcina
Wołowiny
Kurczak
Indyk
Skorupiaki
Inne owoce morza (z wyjątkiem okazjonalnych tłustych ryb takich jak łosoś)
NABIAŁ

Mleko
Jaja
Ser
Śmietana
Jogurt
Lody
NAPOJE

Zielone napoje
Sok ze świeżych warzyw
Czysta woda (poddana destylacji,odwróconej osmozie, zjonizowana)
Lemoniada (czysta woda + świeże cytryny lub limonki)
Herbata ziołowa
Bulion warzywny
Nie słodzone mleko sojowe
Mleczko migdałowe
INNE

Ocet
Biały makaron
Białe pieczywo
Chleb razowy
Herbatniki
Sos sojowy
Tamari
Przyprawy (sos pomidorowy, majonez itp.)
Sztuczne substancje słodzące
Miód
NAPOJE

Napoje gazowane
Kawa
Herbata
Piwo
Wódka
Soki owocowe
Koktajle mleczne
Mleko
Tradycyjna herbata
NASIONA, ORZECHY I ZIARNA

Migdały
Dynia
Słonecznik
Sezam
Len
Kasza gryczana
Orkisz
Soczewica
Nasiona kminku
Kiełki nasion
DANIA GOTOWE

Słodycze
Czekolada
Posiłki z kuchenki mikrofalowej
Konserwy
Zupy w proszku
Dania gotowe
Fast food
TŁUSZCZE I OLEJE

Tłuszcze nasycone
Oleje uwodornione
Margaryna (gorsza niż masło)
Olej kukurydziany
Olej roślinny
Olej słonecznikowy
TŁUSZCZE I OLEJE

Len
Konopia
Awokado
Oliwka
Wiesiołek
Ogórecznik
Mieszanki oleju
INNE

Kiełki (soja, lucerna, fasola mung, pszenica, rzodkiewka, ciecierzyca, brokuły, itp.)
Hummus
Tahini
OWOCE

Wszystkie owoce, oprócz tych wymienionych w kolumnie alkalicznej.
NASIONA i ORZECHY

Orzeszki ziemne
Orzechy nerkowca
Pistacje
Wskazówki ogólne:

Trzymaj się sałatek, świeżych warzyw, orzechów i olejów. Staraj się spożywać dużo surowej żywności i co najmniej 2-3 litrów czystej wody na dobę.
Wskazówki ogólne:

Omijaj tłuste mięsa, mleka, sery, słodycze, czekolady, alkohol i tytoń. Pakowana żywność jest często pełna ukrytych przestępców, a posiłki z mikrofali są pełne cukrów i soli. Przez gotowanie usuwa się składniki odżywcze.
Tabela żywności zasadowej została opracowana przez dr Roberta O. Younga.
Doktor Robert O. Young jest uznawany za twórcę i głównego propagatora diety zasadowej na świecie.
Jeśli jakiś produkt powszechnie uznawany za alkalizujący znajduje się w produktach zakwaszających, to znaczy, że po badaniach dr Young odkrył, że jego wpływ na naszą krew jest zakwaszający, lub że ma dużo grzybów i pleśni.

Jak wynika z tabeli najbardziej zdrowymi produktami są owoce i warzywa!
A jak wygląda przeciętny posiłek w polskim domu? Warzywa służą przeważnie jako skromny dodatek do śniadań, obiadów i kolacji, jeśli w ogóle takowy występuje. Jeśli chodzi o owoce to najczęściej spożywamy je w formie spasteryzowanych soków, owocowych jogurtów, czy lodów, a jeśli już jemy owoce to jest to bardzo wąski katalog.
Przeważnie jemy za dużo i niekoniecznie jedzenie, które dostarcza do naszego systemu potrzebnych mu do przemian biochemicznych składników. Na naszych talerzach nie może zabraknąć kotletów schabowych, mielonych i pieczonych kurczaków. Na dodatek jemy to głównie z białym pieczywem, makaronem, czy ryżem. Nie może zabraknąć również czegoś słodkiego, modne stały się także fast-foody.
Nie chodzi o to, żeby całkowicie ograniczyć jedzenie, które powoduje kwasowość organizmu, ale należałoby wprowadzić odpowiednią proporcję, w której przeważać będą pokarmy zdrowe.

Co należałoby usunąć na pewno z diety? Cukier i białą mąkę.
Cukier (chodzi o ten, który znajduje się w cukierniczkach, słodyczach i słodkich napojach) oprócz walorów smakowych jest produktem praktycznie zbędnym dla organizmu, a wręcz mu szkodzi, ponieważ do jego zmetabolizowania ustrój potrzebuje tych zasadotwórczych i pobierze je najpierw z miejsc, z których może to zrobić bez większej szkody dla funkcjonowania całości systemu (np. zęby, kości, mięśnie). Na drugim białą mąkę, która robi dokładnie to samo – sama nie ma odpowiedniego ładunku minerałów, ale kradnie ją z naszych organów, aby zostać zmetabolizowana.
Tak więc jeśli wybieramy zdrowie i jeśli nie mamy w planach życiowych poważniejszych chorób należałoby zrobić w pierwszej kolejności porządek z naszą dietą, aby wspomóc nasz organizm w jego pracy.
Organizm człowieka, to sprzyjająca konstrukcja, która ciągle, każdego dnia dąży do równowagi, takie jest jego zadanie. Kwestia, czy my nie będziemy mu zbytnio przeszkadzać!

Jeśli jesteś w trakcie wprowadzania zmian w diecie lub jesteś już chory, możesz wspomóc się sodą oczyszczoną, jest wielkim sprzymierzeńcem w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. 

Źródło: Internet
Sposoby sprawdzenia kwasowości swojego organizmu:
W celu sprawdzenia alkaliczności śliny stosuje się papierki lakmusowe, do nabycia w niektórych aptekach i sklepach zielarskich.
1. Najpierw, po obudzeniu zbadaj swoją ślinę za pomocą papierka lakmusowego, Weź test pH i poliż końcówkę paska. Gdy zmieni się kolor, zapisz odpowiadającą mu wartość pH. Zrób to przed myciem zębów, piciem czy paleniem, zanim w ogóle pomyślisz o jedzeniu czegokolwiek.
2. Następnie, zbadaj pH pierwszego porannego moczu, gromadzonego przez noc w pęcherzu. Oddajesz mocz bezpośrednio na pasek testowy, stwierdzasz zmianę barwy papierka i zapisujesz wartość pH.


Źródło tabeli: cudph.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz