piątek, 23 października 2015

KRWAWNIK POSPOLITY - lekarstwo dla kobiet.

Źródło: Internet
Jest to bylina z rodziny złożonych, występująca w Europie, umiarkowanej części Azji oraz w Ameryce Północnej. W Polsce rośnie bardzo pospolicie w całym kraju. Rośnie wszędzie, gdzie ziemia jest choć trochę lepsza od piasków, ale nie podmokła i mająca dostatek azotu. Można ją spotkać na suchych łąkach, miedzach, przydrożach i skrajach lasów. 

Tworzy liczne podgatunki i rasy chemiczne.
Zazwyczaj jest wielkości od 10 do 80 cm, charakteryzuje się gęstym ulistnieniem i aromatycznym zapachem. Posiada drobne, białe lub jasnoróżowe koszyczki kwiatowe, które zakwitają na szczytach pędów.

W średniowieczu krwawnik uprawiano w ogrodach przyklasztornych benedyktynów i dominikanów, a święta Hildegarda z Bingen podkreślała jego właściwości przeciwkrwotoczne.

Do celów leczniczych ścina się od czerwca do września górne części pędów, długości do 25 cm w okresie rozkwitania i suszy w suszarniach naturalnych, w miejscach zacienionych i przewiewnych. Otrzymuje się ziele krwawnika. Zbiera się również same kwiatostany i suszy jak ziele w suszarniach naturalnych w temp. poniżej 35°C. Surowcem jest kwiat krwawnika.

Ziele krwawnika zawiera olejek eteryczny, a w nim głównie cyneol i azulen. Olejek ten ma charakterystyczną niebieską barwę, a zawartość azulenu zależy od formy botanicznej i warunków rozwoju rośliny. Poza tym są w nim związki goryczkowe zwiększające krzepliwość krwi, a także garbniki, flawonoidy, prowitamina A (beta-karoten), witaminy C i K, liczne kwasy organiczne oraz związki mineralne zasobne w kobalt, molibden, miedź, żelazo, siarkę i duże ilości manganu.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE KRWAWNIKA:
 • przede wszystkim jak napisałam w tytule jest bardzo pomocny przy pozbywaniu się kobiecych dolegliwości. Wpływa uspokajająco na macicę i jajniki.
 • pobudza u kobiet miesiączkowanie i łagodzi bóle podczas menstruacji. Z samej nazwy tego ziela wynika, że jego działanie musi mieć związek z krwią i jej właściwą gospodarką, działa według potrzeby raz stymulująco, a raz hamująco. Reguluje także cykl miesiączkowy.
 • stosuje się go także do leczenia upławów
 • kwiaty krwawnika mają działanie przeciwzapalne i rozkurczowe
 • pomocny przy leczeniu pękniętego sutka, chociażby z powodu nieprawidłowej techniki karmienia dziecka piersią
 • ziele wykorzystuje się również przy krwotokach z nosa
 • posiada właściwości żółciopędne i moczopędne
 • pobudza czynności żołądka
 • poprawia przemianę materii pobudzając trawienie dzięki zawartej z zielu gorzej substancji achilleinie
 • posiada działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie jelit pomagając usunąć kolkę jelitową lub skurcze jelitowych
 • działa ogólnie odtruwająco, usuwa wraz z moczem toksyczne produkty przemiany materii oraz te związki, które wniknęły do organizmu z zewnątrz
 • stosuje się tak że przy bólach reumatycznych
 • dzięki właściwościom przeciwzapalnym stosuje się przy zapaleniu skóry, śluzówek oraz do płukania jamy ustnej i gardła
 • pomocny w leczeniu żylaków odbytu oraz przy innych lekkich krwawieniach układu pokarmowego (np. wywołujące krwioplucie).
 • można używać go w formie nasiadówek, kompresów i irygacji oraz jako dodatek do kąpieli, a także stosować zewnętrznie – przy lekkich oparzeniach, wybroczynach podskórnych (siniakach), wrzodach, czyrakach, trudno gojących się ranach, stłuczeniach, trądziku i liszajach.

PRZYKŁADOWE SPOSOBY UŻYCIA KRWAWNIKA:
ODWAR REGULUJĄCY CYKL MIESIĄCZKOWY: należy wziąć w równych częściach suszone ziele krwawnika (razem z kwiatami), kwiaty nagietka i kwiaty malwy czarnej (2 pełne łyżki stołowe). Zalewamy 3/4 l. wody i gotujemy pod przykryciem na malutkim ogniu 20 minut. Zdejmij z ognia. Po pół godziny przecedź przez sitko. Zioła pozostałe na dnie sitka przelej odrobiną wrzątku, by uzupełnić odwar do 3/4 litra. Podziel na trzy części i pij pół godziny przed posiłkami. Nie stosować dłużej niż przez okres 7 dni.

NAPAR Z ZIELA: 30g suszonego kwiatostanu zalać 1 litrem wrzącej wody, naciągać 120 minut. Popijać 3 filiżanki dziennie między posiłkami przez dłuższy czas. Pomaga przy nieżytach i nerwicach dróg trawiennych, przy krwiopluciu, przy kamicy żółciowej lub nerkowej, przy hemoroidach, astmie, przy rozregulowanych miesiączkach

NAPAR Z KWIATÓW: 1 łyżkę kwiatów krwawnika zalać 11/2 szklanki wody wrzącej i naparzać pod przykryciem 15 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie porcjami w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Ten sam napar można stosować do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, do przymoczek, przemywania oczu. Może
on także zastępować rumianek.

SOK ZE ŚWIEŻEGO ZIELA: 500 g świeżo zebranego kwitnącego ziela przepuścić przez maszynkę, zmiksować lub odcisnąć w sokowirówce. Otrzymany sok przecedzić i dodać dla utrwalenia 1 część spirytusu 95-procentowego na 4 części soku. Przechowywać w lodówce.
Pić po łyżce 2-4 razy dziennie w 1/4 szklanki wody lub soku owocowego. Sok ten ma wszystkie działania przypisywane krwawnikowi.

NAPAR NA UPŁAWY: wymieszać w równych proporcjach kwiaty krwawnika, jasnoty białej i nagietka. 1 łyżkę suszonych lub 2 łyżki świeżych ziół zalać 1 litrem wrzątku. Trzymać pod przykryciem 15 minut. Przecedzić. Połowę przeznaczyć do popijania między posiłkami, a drugą połowę do podmywania lub kompresów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz