czwartek, 1 października 2015

JAŁOWIEC POSPOLITY - nie tylko działanie moczopędne i bakteriobójcze.


Źródło: Internet
Jest to krzew, rzadziej niewielkie drzewo z rodziny Cyprysowatych, występujące w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce rośnie na nizinach i w dolnej strefie obszarów górskich w lasach sosnowych i na suchych piaszczystych nieużytkach. 
Niekiedy bywa sadzony w parkach i ogrodach jako roślina ozdobna. Występuje w kilkudziesięciu gatunkach w postaci krzew i krzewów. Jako krzew jałowiec osiąga wysokość 3 m, a jako drzewo wyrasta do ponad 10 m.

W czasach antycznych jałowcowy dym miał przeciwdziałać klątwom, zaklęciom i złorzeczeniom rzucanym przez złych magów. Często stosowano go w białej magii. Chętnie też sadzono jałowce w pobliżu domu, by zapewnić jego mieszkańcom bezpieczeństwo i zdrowie. Wierzono, że chroniły one ich mieszkańców również przed zarazami.
Dymem z palących się gałęzi i jagód okadzano zwierzęta gospodarskie i ich siedziby – stajnie, obory i kurniki. Igliwie jałowca do dziś wchodzi w skład wonnych ziołowych mieszanek kadzidlanych, których dymy uświetniają uroczyste nabożeństwa wielu wyznań.

Do celów leczniczych zbiera się dojrzałe, ciemnofioletowe, niemal czarne owoce późną jesienią i zimą, strząsając je na płachty rozłożone na ziemi, a następnie suszy w suszarniach ogrzewanych w temp. do 35°C., z których otrzymuje się szyszkojagody oraz młode gałęzie i korę.

Zawiera: sporo witaminy C, kwasy organiczne (jabłkowy, mrówkowy i octowy), żywice, garbniki, flawonoidy, leukoantocyjany, woski, gorycze, sole mineralne, barwniki, cukry, olejki eteryczne bogate w terpeny, jak α i β-pinen, kamfen, kadinen, kariofilen, mircen, limonen oraz najważniejszy składnik czynny terpinenol.

Jałowiec wspomaga leczenie przy następujących schorzeniach:
- nadczynność tarczycy
- cukrzyca, dna moczanowa
- działa napotnie i moczopędnie
- dezynfekuje drogi moczowe
- posiada także działanie żółciopędne
- działa bakteriobójczo na patogenne szczepy bakterii w drogach moczowych i przewodzie pokarmowy
- w formie naparu lub odwaru przyjmowanego wewnętrznie odtruwa, ułatwiając wydalanie toksyn
- dobry przy przeziębieniach
- pomaga w likwidowaniu obrzęków spowodowanych niedomaganiem nerek lub krążenia krwi
- używa się ich przy leczeniu ropni i czyraków, pomaga usunąć trądzik
- jako środek rozgrzewający (w postaci olejku lub maści) w bólach stawów, mięśni, reumatyzmie, przy nerwobólach, problemach z korzonkami i hemoroidami
- przy bólach miesiączkowych i białych upławach
- pobudza perystaltykę jelit, wydzielanie soków żołądkowych, pomagają usunąć nadmiar gazów, gdyż jest ma właściwości wiatropędne.

Działania niepożądane: Długotrwałe lub zbyt duże dawki wyciągu z owoców jałowca, a także sam olejek, podawane doustnie, mogą spowodować podrażnienie błony śluzowej przewodu pokarmowego i nerek, rozszerzenie naczyń krwionośnych i długo utrzymujący się odczyn zapalny. Należy zachować ostrożność lub zaniechać stosowania przetworów z jałowca w stanach zapalnych dróg moczowych.
Nie podawać kobietom w ciąży. 
 
Źródło: Internet
Przykładowe sposoby użycia jałowca:
NAPAR W OWOCÓW: 1 łyżkę rozdrobnionych owoców jałowca zalać 1 szklanką wody wrzącej i naparzać pod przykryciem 30 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Wypić w ciągu dnia porcjami po 1-2 łyżki po posiłkach jako środek moczopędny, bakteriobójczy i żółciopędny. Przyjmować napar przez 5 tygodni, po czym zrobić przerwę na 1-2 tygodnie.
DOUSTNIE OWOCE: w zaburzeniach trawiennych oraz wzdęciach przyjmować doustnie owoce według następującego schematu: rozpocząć od 4 sztuk i codziennie zwiększać o 1 sztukę do 15 owoców dziennie, po czym codziennie przyjmować o 1 sztukę mniej aż do 1 sztuki dziennie i na tym kurację zakończyć.
KAPIEL JAŁOWCOWA: zagotować 1 kg młodych gałązek jałowca oraz garść jego owoców w 2 l wody. Po ostudzeniu przecedzić, wlać do wanny i dopełnić wodą o temp. około 38° do 1/3 objętości. Czas kąpieli około 15 min. Stosować w reumatyzmie, artretyzmie i wypryskach skórnych.
KORA JAŁOWCOWA: stosować 50 g na 1 litr wody. Gotować 10 minut. Do przemywania gnuśniejących ran i owrzodzeń i czyraków. Ułatwia gojenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz