niedziela, 4 października 2015

DYNIA ZWYCZAJNA - jesienny afrodyzjak.

Źródło: Internet
Znali ją starożytni Egipcjanie i Azjaci, a na terenach dzisiejszego Meksyku uprawiano dynie już około 300 lat przed naszą erą, w Peru jeszcze wcześniej. Do Europy dynia trafiła dopiero w XVI wieku. Dotarła tu prawdopodobnie z Ameryki Południowej.

Czas zbioru dyni zależy od jej odmiany. Zwykle rozpoczyna się pod koniec sierpnia i trwa do końca października.
Kiedy faza wzrostu dyni się zakończy, jej łodygi stają się suche i sztywne. Jeśli łodyga jest zdrewniała, bez wahania można zbierać plony. O dojrzałości dyni świadczy również jej intensywny kolor. Kolejną oznaką jest głuchy odgłos, kiedy w nią zastukamy. Nie należy czekać ze zbiorem tego pysznego warzywa do pojawienia się pierwszych przymrozków, ponieważ po nich dynia nie powinna być już zbierana.

Cennymi składnikami dyni jest jej miąższ i pestki.

Miąższ dyni zawiera między innymi mnóstwo beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A, oraz luteinę i zeaksantynę – również barwniki roślinne z grupy karotenoidów. Ponadto witaminy B1, B2, B3, B5, B6, B7, C, E, PP, kwas foliowy. Do tego cenne minerały – wapń, potas, magnez, żelazo, fosfor, miedź i kobalt; pektyny, kwasy organiczne i węglowodany (cukry). To również doskonałe źródło białka (cennych aminokwasów) i błonnika.

Pestki dyni są jeszcze bardziej bogate w składniki odżywcze niż miąższ. Zawierają znacznie więcej białka, tłuszczów i węglowodanów, co czyni je bardziej energetyczne. Posiadają również więcej minerałów takich jak fosfor, żelazo, magnez i cynk. Jest także w pestkach dyni także znacząca ilość witamin, głównie z grupy B, fitoseroli i lecytyny.

Miąższ z dyni wspomaga leczenie następujących schorzeń:
- pobudza procesy trawienia z uwagi na zawartość błonnika, skuteczny w leczeniu zaparć, wspomaga oczyszczanie organizmu ze szkodliwych resztek przemiany materii- łagodzi nieżyty przewodu pokarmowego
- posiada właściwości żółciopędne, co ułatwia pracę wątrobie
- stosowany przy nadciśnieniu tętniczym i miażdżycy
- pomocny przy stwardnieniu tętnic. Pozytywny wpływ na układ krwionośny zawdzięcza głównie obecności luteiny, zeaksantynie i witaminie E.
- polecany przy anemii
- poprawia pracę pęcherza moczowego i nerek, posiada działanie moczopędne
- pomocny przy przeroście prostaty u mężczyzn
- poprawia sprawność seksualną oraz żywotność plemników. Niestety, okazuje się, że blisko 70 proc. mężczyzn w wieku rozrodczym ma niedobory cynku. Osoby starające się o dziecko powinny wprowadzić dynię do diety.
- jego cecha zasadotwórcza zapobiega reumatyzmowi i artretyzmowi oraz wspomaga ich leczenie
- wspomaga kondycję oczu głównie dzięki zawartości beta-karotenu, luteiny i zeaksantyny. Osoby z krótkowzrocznością, długowzrocznością powinny wprowadzić dynię w dietę. Pomaga także w zapobieganiu zaćmy, czy zwyrodnienia plamki żółtej.
- podnosi odporność organizmu
- działa przeciwnowotworowo
- wzmacnia kości, polecany dla dzieci w okresie wzrostu
- łagodzi objawy nerwic i pomaga osobom żyjącym w ciągłym stresie
- wzmacnia pamięć i poprawia koncentrację, wspomaga pracę mózgu dzięki zawartości magnezu, cynku, witamin z grupy B
- polecana chorym na cukrzycę, ponieważ miąższ reguluje działanie trzustki
- pomaga przy odchudzaniu
- polecana w łuszczycy, przy wypryskach, opóźnia wiotczenie skóry.

Pestki z dyni wspomagają leczenie następujących schorzeń:
- pomagają w leczeniu wszystkich tych chorób co miąższ, oprócz nadwagi- dodatkowo posiadają działanie przeciwpasożytnicze

Przykładowe sposoby użycia dyni leczniczo:
PESTKI PRZY PASOŻYTACH: aby zwalczyć pasożyty, należy na czczo spożyć 25-30 gramów (średnio 2 łyżki) świeżych, pozbawionych łupin nasion dyni. Po około 2 godzinach od spożycia należy przyjąć środek przeczyszczający. Dla pewności kurację można powtórzyć po 2 dniach.

PESTKI PRZY PRZEROŚCIE PROSTATY: należy zjadać po łyżce nasion dyni przez 2 tygodnie. Po pięciu dniach przerwy powtarzamy kurację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz