wtorek, 27 października 2015

BURSZTYN - lecznicze właściwości.

Źródło: Internet
Artykuł ten poświęcony będzie bursztynowi - leczniczemu złocie Bałtyku.
Zacznę od tego, że jest to cudowny lek na wiele schorzeń, a tak często przez nas niedoceniany.
Od niepamiętnych czasów było ono przedmiotem zainteresowań możnych z całego świata. Wyrabiano z bursztynu ulubione talizmany i ozdoby, mimo że nie należy on do kamieni szlachetnych. 
 
Co pewien czas wraca fala podziwu dla bursztynu - obecnie znowu jest
duże zainteresowanie złotem Bałtyku i jest on często używany w leczeniu wielu chorób.
Już w czasach Homera był znany i ceniony nie tylko jako ozdoba. Grecy nazwali bursztyn elektronem i przypisywali go Słońcu, a kapłani egipscy używali bursztynu jako kadzielnic z wonnymi ziołami.
Do naszego kraju wędrowali kupcy z wielu krajów, aby zdobyć ten cud Bałtyku i wywozili go w świat tak jak złoto.
Po wielu wiekach uczeni znajdowali kawałeczki bursztynu pod skórą rąk mumii egipskich, Egipcjanie uważali bowiem, że bursztyn zabezpiecza mumie przed zniszczeniem i rozkładem.
Egipcjanki lubiły się bawić kawałeczkami bursztynu - ponoć przywracał im siły, były bardzo długo młode. Bursztynem bawiły się też Rzymianki uważając go za kamień wiecznej młodości.

Wielki uczony medyk Pliniusz również poświęcił wiele uwagi bursztynowi polecając chorym mikstury bursztynowe.
Uważał, że bursztyn roztarty na proszek i połączony z olejkiem różanym pomaga przy wielu chorobach wieku dziecięcego, poprawia bardzo szybko słabnący wzrok, przywraca siłę zmęczonym oczom, natomiast sproszkowany można stosować przy chorobach żołądka, przy chorobie wrzodowej o bardzo przewlekłym charakterze. Noszony na szyi leczy bardzo skutecznie bóle gardła, zapalenie migdałów.
Sokrates polecał noszenie bursztynu, aby chronił przed udarem mózgu.

Bursztynem leczono także zwierzęta.
Niegdyś stajnie były bardzo często okładane bursztynem, kawałki bursztynu rozkładano przy głowach koni, aby nie chorowały, a chorym podawano do picia wodę bursztynową.

Marcin Luter nosił zawsze przy sobie duży kawałek bursztynu wierząc, że to pozwala mu być zdrowym i uniknąć dolegliwości żołądkowych.
Wśród wielu kamieni tylko bursztyn ma tak szerokie zastosowanie lecznicze aż do dzisiejszych czasów. Dziś możemy spotkać ludzi, którzy pod poduszkę układają sznury bursztynu, aby sen był spokojny, aby ustąpiły zawroty głowy i omdlenia. Chorzy na serce zażywają sproszkowany bursztyn z miodem i czują się doskonale. Do celów leczniczych używamy też maści i nalewki bursztynowe, kadzidła bursztynowe wyciszają znerwicowany umysł i pozwalają spokojnie usnąć. Bursztyn może zapobiec chorobie oskrzelowej, jeśli chora osoba będzie stale nosić przy sobie jasny bursztyn.
Kobiety powinny nosić przede wszystkim bransolety na ręku i naszyjniki połączone ze srebrem. Na całym świecie kobiety noszą ozdoby z bursztynu, niestety polskie kobiety robią to sporadycznie. Trudno nasze panie przekonać, jak cudowny jest w działaniu noszony codziennie choćby przez jakiś czas. Dawniej nasze babcie bardzo pilnowały, aby małe dzieci zawsze przy sobie miały ukryty w ubrankach bursztyn, co miało chronić przed chorobą.

PRZEPIS NA LECZNICZĄ WODĘ BURSZTYNOWĄ:
Jeśli zechcemy zrobić nalewkę lub maść bursztynową, powinniśmy zawsze pamiętać, że do celów leczniczych służy jasny bursztyn w czystych kolorach.
Najprostsze jest sporządzenie wody bursztynowej: sproszkować 50 g bursztynu, wsypać do szklanego naczynia lub butelki o żółtym - złotym kolorze i zalać czystą wodą, a następnie wystawić na 8 godzin na słoneczne okno. Taką wodę pijemy 2 razy dziennie jedną szklankę.
Działa kojąco na cały organizm, woda taka leczy też krwotoki wewnętrzne.

PRZEPIS NA NALWEKE BURSZTYNOWĄ:
Aby sporządzić nalewkę bursztynową, trzeba 100 g bursztynu zalać czystą źródlaną lub morską wodą i odstawić na 24 godziny w ciemne miejsce. Na drugi dzień dokładnie wypłukać bursztyn, rozłożyć na lnianym płótnie, aby się osuszył i dopiero po tym zabiegu zalać 1 l spirytusu i odstawić w miejsce nasłonecznione na 12 dni - po tym okresie nalewka będzie doskonałym lekiem.
Bursztyn możemy zalewać tylko dwa razy. Potem możemy go sproszkować i używać do spalania w kadzidłach.

Jak należy stosować nalewkę bursztynową? Otóż jest wiele przepisów i podam Państwu kilka, a Wy sami zdecydujecie, jak będziecie ją stosowali, Przy chorobach tarczycy należy pić ją 2 razy dziennie po 21 kropli (na cukier) przez trzy miesiące. W tym okresie należy też wcierać nalewkę bursztynową w okolice szyi przed snem.

Grypa, przeziębienie - 2 razy dziennie łyżeczkę nalewki bursztynowej dodajemy do herbaty. Nalewkę możemy też wcierać przy przeziębieniu w stopy i plecy.

BURSZTYN Z MIODEM NA JESIENNE PRZESILENIA:
Aby wzmocnić organizm, powinniśmy w okresie jesienno-zimowym zażywać sproszkowany bursztyn z łyżeczką miodu: 1 łyżeczkę miodu spadziowego ukręcić z l łyżeczką bursztynu i to połknąć popijając gorącą herbatą. Zażywać rano i wieczorem przed snem przez 21 dni.
Szczególnie polecam tym, którzy bardzo często się przeziębiają, cierpią na katar i uporczywy kaszel.

Mam nadzieję, że zachęciłam wszystkich do używania naszego bursztynowego złota, które na całym świecie jest bardzo cenione z uwagi na swoje właściwości lecznicze.Źródło: Marta Leśnicka - Zielska , zioła i ziółka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz