wtorek, 27 października 2015

BIAŁKO - główny budulec organizmu.

Źródło: Internet
Białko jest niezbędne do wzrostu i podtrzymania funkcjonowania całego organizmu. Z białek w dużej mierze zbudowane są wszystkie nasze tkanki, w tym nerwy i kości, mięśnie, narządy wewnętrzne, krew, skóra, włosy i paznokcie. 

Białko też jest potrzebne do regeneracji tkanek. Na przykład kolagen jest białkiem uczestniczącym w zabliźnianiu rany, a ponadto wzmacnia ściany tętnic.
Jeżeli organizm otrzymuje zbyt mało węglowodanów i tłuszczów, dochodzi do rozkładania jego białek, na przykład mięśni i przekształcenia ich w energię.
Z kolei nadmiar białka, niepotrzebny do budowania tkanek ciała ani jako źródło energii, może zostać przekształcony przez wątrobę w tłuszcz i zmagazynowany do przyszłego wykorzystania.

Białka – roślinne, zwierzęce i ludzkie – składają się z aminokwasów.
Istnieje osiem aminokwasów, których należy dostarczyć organizmowi, żeby mógł wytworzyć wszystkie białka potrzebne mu do funkcjonowania. Nazywamy je aminokwasami niezbędnymi. Jeśli wystąpi niedobór choć jednego z nich, synteza białek w naszym organizmie zostanie znacząco zakłócona.
Jeśli produkt spożywczy zawiera wszystkie aminokwasy niezbędne w prawidłowych proporcjach, mówimy, że dostarcza kompletnego białka.
Wszystkie białka zwierzęce są kompletne.
Jest również dobra informacja dla wegetarian. Choć białka roślinne nie zawsze składają się z dostatecznych ilości wszystkich niezbędnych aminokwasów, wystarczy połączyć w jadłospisie chociażby produkty zbożowe ze strączkowymi, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych aminokwasów.

Aminokwasy wchodzą w skład niektórych hormonów, takich jak insulina, która jest produkowana przez trzustkę i reguluje stężenie cukru we krwi oraz tyroksyna, hormon tarczycy regulujący metabolizm i temperaturę ciała.

Enzymy, które mają za zadanie zapoczątkowanie wszystkich przemian chemicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, także zbudowane są z białek.
Przykładową funkcją enzymów są chociażby te trawienne pomagające rozłożyć tłuszcze, węglowodany na ich części składowe.

Co ważne także nasz układ odpornościowy zbudowany jest z białek, ponieważ przeciwciała zwalczające bakterie i wirusy, także są białkami.

Ja widać prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu dość mocno uzależnione jest od białka.

DOBRE ŹRÓDŁA BIAŁKA:
  • nasiona roślin strączkowych i ich przetwory: ciecierzyca, soczewica brązowa, zielona i czerwona, różne odmiany białych i kolorowych ziaren fasoli, soja, tofu, miso
  • orzechy i nasiona: migdały, orzechy brazylijskie, laskowe, piniowe i włoskie, nerkowce, nasiona konopi, słonecznika, dyni, sezamu, siemię lniane
  • komosa ryżowa: pełni w kuchni rolę produktu zbożowego, ale jest bogatsza w białko ni z większość zbóż, a przy tym zawiera wszystkie aminokwasy niezbędne w dobrych proporcjach, czyli dostarcza bardzo przydatnych białek
  • jajka: są bogatym źródłem białek, warto zwrócić uwagę na jakość kupowanych jajek
  • produkty mleczarskie: należą do nich mleko, ser biały i żółty, jogurt, śmietana i kefir
  • chude mięso i ryby: kurczak, indyk, tłuste i o białym mięsie ryby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz