wtorek, 22 września 2015

Znany środek przeciwbólowy ma wpływ nie tylko na ból fizyczny!

Źródło: Internet

Paracetamol nie tylko łagodzi ból fizyczny, ale zmniejsza odczuwanie emocji - wykazało badanie, które publikuje pismo ,,Psychological Science".

Do takich wniosków doszli naukowcy z Ohio State University w Columbus, którzy przeprowadzili dwa badania wśród studentów. W pierwszym udział wzięły 82 osoby, z których połowie podano jednorazową dużą dawkę paracetamolu (1000 miligramów), a połowie identycznie wyglądającą pigułkę z placebo.

Po 60 minutach, gdy lek zaczął działać, badanym dano do obejrzenia 40 zdjęć wywołujących różne reakcje emocjonalne. Są one zgromadzone w międzynarodowej bazie i wykorzystywane w badaniach przez naukowców z całego świata. Znalazły się wśród nich fotografie wywołujące skrajnie negatywne emocje, np. przedstawiające płaczące, niedożywione dziecko, poprzez zdjęcia neutralne, jak krowa pasąca się na łące, aż po bardzo przyjemne zdjęcia, np. dziecka bawiącego się z kotem. Studenci mieli oceniać, jak negatywne lub pozytywne było zdjęcie w skali od minus 5 (skrajnie negatywne) do plus 5 (skrajnie pozytywne). Następnie poproszono ich o ocenę nasilenia emocji towarzyszących oglądaniu każdej fotografii - w skali od 0 (brak lub bardzo niewielkie emocje) do 10 (bardzo silne emocje).

Okazało się, że badani, którzy zażyli dużą dawkę paracetamolu oceniali zdjęcia i towarzyszące ich oglądaniu emocje w mniej ekstremalny sposób, niż osoby, którym podano placebo. Innymi słowy, zdjęcia pozytywne były przez nich oceniane jako znacznie mniej pozytywne, niż przez studentów z grupy kontrolnej. Podobnie było ze zdjęciami prezentującymi negatywne sytuacje. Znajdowało to również odzwierciedlenie w ocenie emocji towarzyszących oglądaniu fotografii.

Ocena zdjęć neutralnych pod względem emocjonalnym nie różniła się między grupami.

Drugie doświadczenie, w którym udział wzięło 85 osób, było bardzo podobne, z tą różnicą, że jego uczestnicy mieli też ocenić każdą fotografię pod względem nasycenia koloru niebieskiego.

Ponownie, osoby, które zażyły paracetamol oceniały pozytywne i negatywne zdjęcia mniej skrajnie oraz miały znacznie stłumione emocjonalne reakcje podczas ich oglądania. Jednak ocena nasycenia koloru niebieskiego była podobna w obu grupach.

Paracetamol (w USA występuje pod nazwą acetaminofen) jest składnikiem ogromnej liczby leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych sprzedawanych bez recepty od ponad 70 lat na całym świecie. Na przykład, w Stanach Zjednoczonych związek ten znajduje się ponad 600 różnych lekach, zgodnie z danymi Consumer Healthcare Products Association. Każdego tygodnia ok. 23 proc. Amerykanów (tj. ok. 52 mln) zażywa lek z paracetamolem.

Oznacza to, że po zażyciu tego specyfiku mamy zaburzoną ocenę sytuacji i zachwiane reakcje na sytuacje życiowe. Nasze emocje są pewnego rodzaju drogowskazami, jeśli zostają stłumione, istnieje ryzyko, że nasze reakcje wykroczą poza uznawane przez nas standardy. Źródło: PAP 

Jeśli artykuł zainteresował Ciebie, proszę udostępnij go i podziel się nim ze znajomymi!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz