czwartek, 3 września 2015

Trzeba jeść warzywa - 5 warzyw na które warto "rzucić okiem"!

Źródło: Internet
Surowe warzywa zawierają łatwo przyswajalne witaminy, cukry, kwasy organiczne, sole mineralne oraz makro i mikroelementy.
Odgrywają przy tm korzystną rolę w przewodzie pokarmowym, poprawiając pracę jelit. Wiele z nich wpływa też korzystnie na różne przypadłości. 
  1. CEBULA – o właściwościach cebuli nie trzeba nikogo przekonywać. Hodowano ją już w starożytnym Egipcie i Babilonii. Posiada ona związki grzybobójcze, bakteriobójcze oraz właściwości antybiotyczne. Poza tym, białko, cukry, olejki eteryczne, czynnik podobny w działaniu do insuliny, fitynę, saponiny, enzymy oraz witaminy, a także sole mineralne. Dzięki tym wszystkim składnikom jadanie cebuli przyczynia się do spadku cukru we krwi, obniża ciśnienie, leczy przeziębienia, wspomaga pracę tarczycy oraz ma wpływ na wiele innych schorzeń.
  2. CZOSNEK – również odznacza się wybitnymi właściwościami leczniczymi. Czosnkiem leczono kaszel, choroby jelit, stany wyczerpania organizmu, a wyciśniętym sokiem smarowano źle gojące się rany, wrzody i stany zapalne skóry. I dzisiaj również zaleca się spożywanie 2-3 ząbków czosnku dziennie osobom cierpiącym na nadciśnienie i miażdżycę tętnic, ponieważ rozszerza on naczynia krwionośne. Wpływa również korzystnie na pracę serca i mózgu, a także pomaga na takie schorzenia jak szkorbut, przypadłości żołądkowo-jelitowe, oraz procesy ropne.
  3. KAPUSTA – cennym lekiem jest również kapusta. Zawiera ona wiele witamin oraz składników mineralnych. Sok wyciśnięty ze świeżej kapusty leczy schorzenia przewodu pokarmowego, zwłaszcza wrzody żołądka i dwunastnicy oraz choroby wątroby oraz śledziony. Kapustę stosuje się również zewnętrznie między innymi przy stanach zapalnych skóry, egzemach, oparzeniach i wrzodach.
  4. PAPRYKA – zyskała sobie popularność stosunkowo niedawno. Zawiera ona mnóstwo ważnych i niezbędnych dla organizmu składników. Są to między innymi cukry, białko, pektyny, olejki eteryczne, saponiny, kwasy organiczne oraz cały zestaw witamin oraz prowitaminę A. Bogata jest również w sole mineralne. Nasiona papryki mają znaczny procent tłuszczów oraz specjalną substancję bakteriobójczą, zwaną kapsycydyną. Wchodzącą w skład różnych wyciągów, maści i plastrów. Papryka jest warzywem odżywczym i dietetycznym. Zalecana jest przy niedobrze witamin i minerałów.
  5. PIETRUSZKA – o tym, że warto jeść pietruszkę również wiemy od dawna. Właściwości lecznicze jak i smakowe posiada nie tylko natka i korzeń, ale i nasiona. Zawiera olejki eteryczne, flawonoidy, kumaryny i śluzy, a także sole mineralne i witaminy. Korzenie są środkiem moczopędnym i rozkurczowym, zmniejszają napięcia mięśni gładkich dróg moczowych jelit, pobudzają apetyt. Nasiona wchodzą w skład niektórych leków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz