![]() |
Źródło: Internet |
Surowe
warzywa zawierają łatwo przyswajalne witaminy, cukry, kwasy
organiczne, sole mineralne oraz makro i mikroelementy.
Odgrywają
przy tm korzystną rolę w przewodzie pokarmowym, poprawiając pracę
jelit. Wiele z nich wpływa też korzystnie na różne przypadłości.
- CEBULA – o właściwościach cebuli nie trzeba nikogo przekonywać. Hodowano ją już w starożytnym Egipcie i Babilonii. Posiada ona związki grzybobójcze, bakteriobójcze oraz właściwości antybiotyczne. Poza tym, białko, cukry, olejki eteryczne, czynnik podobny w działaniu do insuliny, fitynę, saponiny, enzymy oraz witaminy, a także sole mineralne. Dzięki tym wszystkim składnikom jadanie cebuli przyczynia się do spadku cukru we krwi, obniża ciśnienie, leczy przeziębienia, wspomaga pracę tarczycy oraz ma wpływ na wiele innych schorzeń.
- CZOSNEK – również odznacza się wybitnymi właściwościami leczniczymi. Czosnkiem leczono kaszel, choroby jelit, stany wyczerpania organizmu, a wyciśniętym sokiem smarowano źle gojące się rany, wrzody i stany zapalne skóry. I dzisiaj również zaleca się spożywanie 2-3 ząbków czosnku dziennie osobom cierpiącym na nadciśnienie i miażdżycę tętnic, ponieważ rozszerza on naczynia krwionośne. Wpływa również korzystnie na pracę serca i mózgu, a także pomaga na takie schorzenia jak szkorbut, przypadłości żołądkowo-jelitowe, oraz procesy ropne.
- KAPUSTA – cennym lekiem jest również kapusta. Zawiera ona wiele witamin oraz składników mineralnych. Sok wyciśnięty ze świeżej kapusty leczy schorzenia przewodu pokarmowego, zwłaszcza wrzody żołądka i dwunastnicy oraz choroby wątroby oraz śledziony. Kapustę stosuje się również zewnętrznie między innymi przy stanach zapalnych skóry, egzemach, oparzeniach i wrzodach.
- PAPRYKA – zyskała sobie popularność stosunkowo niedawno. Zawiera ona mnóstwo ważnych i niezbędnych dla organizmu składników. Są to między innymi cukry, białko, pektyny, olejki eteryczne, saponiny, kwasy organiczne oraz cały zestaw witamin oraz prowitaminę A. Bogata jest również w sole mineralne. Nasiona papryki mają znaczny procent tłuszczów oraz specjalną substancję bakteriobójczą, zwaną kapsycydyną. Wchodzącą w skład różnych wyciągów, maści i plastrów. Papryka jest warzywem odżywczym i dietetycznym. Zalecana jest przy niedobrze witamin i minerałów.
- PIETRUSZKA – o tym, że warto jeść pietruszkę również wiemy od dawna. Właściwości lecznicze jak i smakowe posiada nie tylko natka i korzeń, ale i nasiona. Zawiera olejki eteryczne, flawonoidy, kumaryny i śluzy, a także sole mineralne i witaminy. Korzenie są środkiem moczopędnym i rozkurczowym, zmniejszają napięcia mięśni gładkich dróg moczowych jelit, pobudzają apetyt. Nasiona wchodzą w skład niektórych leków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz