niedziela, 13 marca 2016

SÓL - jak sprawić, aby stała się naszym sprzymierzeńcem.

Źródło: Internet
Jak zapewne wiemy nasze ciało to w przeważającej ilości woda. Tę samą proporcję możemy zauważyć w budowie Ziemi, gdzie również ona przeważa. Woda to główny składnik naszego życiowego krajobrazu. 

Jakie jeszcze posiada zadanie poza tym, że jest głównym „budulcem” życia na Ziemi?
Woda jest powszechnym rozpuszczalnikiem związków ustrojowych i niezbędnym uzupełnieniem pokarmu wszystkich znanych organizmów. Uczestniczy w przebiegu większości reakcji metabolicznych, stanowi środek transportu wewnątrzustrojowego, np. produktów przemiany materii, substancji odżywczych, hormonów, enzymów. Reguluje również temperaturę ciała.

Czyli najprościej mówiąc potrzebujemy ją również spożywać. Jeżeli ubytek wody w organizmie nie zostanie uzupełniony, dochodzi do odwodnienia.
Odwodnienie natomiast to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania.
W normalnych warunkach człowiek traci wodę przy oddychaniu, oddając mocz czy pocąc się.

Co może spowodować odwodnienie? A chociażby gorączka wymioty, biegunka, stosowanie leków moczopędnych, przybywanie w gorącym lub suchym klimacie, intensywna praca fizyczna, nadmierne pocenie się lub oddawanie moczu. Przyczyną może być również zła gospodarka solą. Stosowanie diety ubogiej w sól, może doprowadzić do hiponatremii, czyli niedoboru sodu we krwi. Natomiast spożywanie zbyt dużej ilości soli może doprowadzić do hipernatremii, czyli analogicznie nadmiaru sodu we krwi.
I o tym czynniku odwodnienia organizmu będzie dalsza część tego artykułu.

Aby sprawdzić, czy jesteśmy odpowiednio nawodnieni wystarczy sprawdzić barwę naszego moczu. Jasno-słomkowa barwa moczu oznacza dobrze nawodniony organizm. Natomiast im barwa moczu ciemniejsza tym mniej nawodniony organizm.

Sól sama w sobie jest konieczna w naszej diecie. 
Głównym składnikiem soli jest sód - składnik niezbędny doprawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.
Jednak ważna jest ilość spożywanej soli i jej jakość. 
Co do ilości to dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów.

Ludzki organizm oprócz odpowiedniej ilości wody potrzebuje również mikroelementy. Taka jest struktura naszego organizmu i aby zachować w nim równowagę potrzebujemy poprzez naszą dietę dostarczać także mikroelementy, ponieważ podczas pocenia, oddawania moczu, pozbywamy się tych minerałów.
Przeważnie dla uzupełnienia sodu w organizmie używamy soli kuchennej, czyli soli, z której w procesie chemicznego oczyszczania usunięto wszelkie cenne minerały i mikroelementy! Posiada ona również ciekawy skład: chlorek sodu, substancja wzbogacająca – jodan potasu i oczywiście nie może zabraknąć jakiegoś E, a w przypadku soli kuchennej to substancja przeciwzbrylająca E-536!

I tutaj z pomocą przychodzi nam sól himalajska. Godna uwagi jest także sól celtycka i nasza polska, sól kłodawska.
Sól himalajska krystaliczna, to najczystsza sól Ziemi, która nie posiada chemicznych zanieczyszczeń. Powstała w miejscu, gdzie setki milionów lat temu energia słoneczna osuszyła ocean. Wydobywana jest z 400-600 metrów głębokości. Zawiera w swojej strukturze 84 minerały! Ta krystaliczna sól dodaje energii, ponieważ organizmowi dostarczana jest odpowiednia ilość składników odżywczych przy niewielkiej stracie energii.
Posiada różowo-biały kolor i dostępna jest w większości sklepów zielarskich i ze zdrową żywnością.

Jak spożywać sól himalajską?
Picie samej wody nie pomaga w nawodnieniu organizmu. Zwykła woda nie posiada odpowiedniej ilości minerałów i mikroelementów, ponieważ podczas najróżniejszych obróbek chemicznych została ich pozbawiona. Zdarza się, że w sklepach uda nam się kupić wodę wzbogaconą o jeden lub dwa minerały, ale to na tyle.
Organizm wraz z wodą wydala również wspomniane mikroelementy, a pijąc zwykłą wodę nie jesteśmy w stanie dostarczyć ich z powrotem. Także sukcesywnie wyjaławiamy organizm.

Aby tego uniknąć należy codziennie pić wodę z solą himalajską.  Jak pić wodę? Należy wziąć do ust szczyptę soli i popić ją szklanką wody lub szczyptę soli wsypać do szklanki z wodą.

Wodą z solą himalajską możemy przy okazji wyleczyć:
  • wrzody żołądka i dwunastnicy
  • bóle pleców, brzucha, głowy
  • nadciśnienie tętnicze
  • astmę
  • bezsenność.
Prawidłowe nawadnianie organizmu:
Jakikolwiek płyn można spożyć na 10-15 minut przed posiłkiem lub 1,5 do 2 godzin po jedzeniu.
Zaleca się picie wody począwszy od godziny 5 do 7 czasu miejscowego, w okresie wzmożonej pracy pęcherzyka żółciowego. I, co ważne, wypicie 2 szklanek wody o poranku, na pusty żołądek, likwiduje zatwardzenia.
10-15 minut po jej wypiciu, czyli po czasie, który jest potrzebny, by woda zamieniła się w strukturalną i energetyczną, zaczyna ona działać jak elektrolit, antyoksydant, który rozpuszcza wszystkie twory kwasu moczowego i inne toksyny nagromadzone w zanieczyszczonym organizmie. I wtedy spełnia swoją dobroczynną funkcję dla organizmu.

Sól himalajską możesz zakupić tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz