niedziela, 6 września 2015

MAGNEZ - niezwykle ważne i cenne właściwości oraz działanie i zastosowanie w lecznictwie.

Źródło: Internet
Często w literaturze medycznej magnez nazywa się pierwiastkiem życia. Nazwa sugeruje ważną rolę magnezu w organizmie i jego wyjątkowe znaczenie w procesach życiowych. I tak jest w istocie, choć nauka wie o tym stosunkowo niedawno, od chwili, gdy został rozszyfrowany mechanizm fotosyntezy. Wykryto bowiem, że w chlorofilu, bez którego jest niemożliwe istnienie roślin, a co za tym idzie – zwierząt i człowieka, znajduje się właśnie magnez, który uczynnia proces fotosyntezy.

Fakt ten pobudził naukę do wnikliwszych badań nad rola magnezu dla zdrowia, a wyniki tych dociekań okazały się do tego stopnia znaczące, iż w świecie medycznym poświęcono temu pierwiastkowi wiele międzynarodowych konferencji i powstała ogromna literatura przedmiotu. Na gruncie polskim przede wszystkim prof. Julian Aleksandrowicz zajął się upowszechnieniem grogi do studiów nad zastosowaniem tego pierwiastka do celów leczniczych.
Sprawa magnezu zarówno w profilaktyce, jak i lecznictwie nabiera rangi w związku z coraz powszechniejszym niedoborem tego pierwiastka w glebie i w żywności.

Magnez, a dokładnie jon magnezowy odgrywa ważna rolę w aktywacji enzymów związanych z tworzeniem energii w komórce, wspomaga rozmnażanie komórek.

Najważniejsza jego rola to wytwarzanie i aktywność ponad 300 enzymów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Niemal wszystkie reakcje chemiczne związane z funkcjonowaniem organizmów żywych wymagają współudziału enzymów, by osiągnąć wystarczającą wydajność.

Ten pierwiastek występuje w następujących częściach ludzkiego organizmu:
 • w kościach
 • krwi
 • mięśniach szkieletowych
 • tkankach miękkich: mózg, serce, nerki i wątroba
 • w układzie nerwowym
 • płynie międzykomórkowym.
Antagonistą, czyli pierwiastkiem hamującym działanie magnezu jest wapń.

Magnez korzystnie wpływa na:
 • układ nerwowy: działanie uspokajające, zmniejsza pobudliwość komórek nerwowych
 • układ sercowo-naczyniowy: wywiera ochronny wpływ na serce, przeciwdziała niedotlenieniu i niedokrwieniu serca, chroni ściany naczyń, stabilizuje działanie trombocytów, działa przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie
 • układ kostny: niezbędny do rozwoju kości i ich mineralizacji, kości odporniejsze są na złamania, wzrasta gęstość kości, zapobiega starzeniu się kości
 • układ moczowy: jest niezbędny dla zachowania fosforu, potasu i aminokwasów oraz do wydzielania kwasów przez nerki
 • układ pokarmowy: uczestniczy w syntezie soków pokarmowych, pobudza czynność wątroby, usuwa metale ciężkie
 • układ oddechowy: wspomaga organy biorące udział w oddychaniu
 • układ rozrodczy: zwiększa żywotność i ruchliwość plemników, umożliwia lepsze warunki do zapłodnienia, a także wpływa na korzystny rozwój płodu
 • narządy zmysłu: zapobiega nadmiernemu uwodnieniu soczewki i jej zmętnieniu, bierze udział w fizjologii siatkówki, uczestniczy w czynnościach węchu i słuchu
 • układ immunologiczny: zwiększa sprawność sił obronnych ustroju poprzez przyspieszenie dojrzewania limfocytów, wspomaga leczenie infekcji, skraca czas choroby, przyspiesza zdrowienie
 • układ wydzielania wewnętrznego: wchodzi w liczne reakcje z hormonami. Ma ścisły związek z pracą nadnerczy, gruczołów przytarczycznych i tarczycy oraz trzustki.

W związku z tym, że coraz częściej brakuje go w pożywieniu istnieje potrzeba suplementacji tym pierwiastkiem.
Możemy zakupić go w 0,5 kg lub 1 kg torebkach.
Najczęściej używany do suplementacji jest CHLOREK MAGNEZU lub SIARCZAN MAGNEZU.
Jeśli chodzi o chlorek magnezu kupujemy chlorek magnezu sześciowodny farmaceutyczny o wzorze MgCI2-6H2O, a jeśli chodzi o siarczan to kupujemy siarczan magnezu siedmiowodny czysty do analizy (inna nazwa Sól Epsom).

Dlaczego nie kupujemy magnezu w aptece? Niestety nie ma możliwości kupienia magnezu w formie chlorku lub siarczanu, który jest znacznie lepszy w przyswajaniu przez organizm niż polecany w aptekach węglan magnezu, a dodatkowo apteczne magnezy mają chemiczne dodatki, które niestety nie są zdrowe dla organizmu.

Magnez jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Istnieje naprawdę niewielkie ryzyko przedawkowania magnezu, ponieważ jesteśmy raczej społeczeństwem charakteryzującym się jego chroniczny brakiem.
Suplementacja jest dla nas Polaków czymś względnie nowym i możemy czuć się trochę przy tym zagubieni. Jednak w innych krajach ten sposób leczenia ludzi oraz profilaktyki jest stosowany już od dawna. Istnieje również wiele badań naukowych potwierdzających skuteczne działanie suplementacji, nie tylko magnezem. Jesteśmy krajem niestety bardzo hermetycznym, jeśli chodzi o nowe formy leczenia.

Źródło: Internet

Sposoby używania chlorku magnezu:
WEWNĘTRZNIE: 1/3 płaskiej łyżeczki do herbaty, rozpuścić w małej ilości wody, a następnie wypić. Stosować raz dziennie. Z czasem dawkę można trochę zwiększyć.
ZEWNĘTRZNIE:
Kąpiele – od 5 łyżek do zupy do 2 szklanek / na wannę. Magnez jeszcze lepiej wchłania się przez skórę niż przez układ pokarmowy.
Oliwa magnezowa (balsam do ciała) – przygotowujemy sobie pojemniczek i mieszamy magnez z letnią wodą w następujących proporcjach: 1 część chlorku magnezu / 2 części wody lub 1 część chlorku magnezu / 1 część wody. Używamy po kąpieli zamiast balsamu do ciała.
Antyperspirant magnezowy: mieszamy magnez z letnią wodą w następujących proporcjach: 1 część chlorku magnezu / 1 część wody. Potem najlepiej przelać do buteleczki z dozownikiem. Można je kupić przeważnie w sklepach internetowych, w których sprzedawany jest chlorek magnezu.
Moczenie stóp: na miskę z ciepłą wodą wsypać 0,5 szklanki chlorku magnezu i moczyć w tym roztworze stopy. Wspaniale wchłania się w ten sposób do organizmu.

Sposoby używania siarczanu magnezu:
tę formę magnezu polecam osobom, które mają lub miały problemy z tarczycą. Nie polecam używać zewnętrznie, oprócz moczenia stóp, ponieważ zbytnio wysusza skórę.

WEWNĘTRZNIE: 1/3 płaskiej łyżeczki do herbaty, rozpuścić w małej ilości wody, a następnie wypić. Stosować raz dziennie. Z czasem dawkę można trochę zwiększyć.
ZEWNĘTRZNIE:
Moczenie stóp: na miskę z ciepłą wodą wsypać 0,5 szklanki siarczanu magnezu i moczyć w tym roztworze stopy. Wspaniale wchłania się w ten sposób do organizmu, a przy okazji potrzebny dla organizmu siarczan.

Magnez występuję również w pożywieniu (choć w niewystarczających ilościach) oraz jest składnikiem niektórych ziołach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz