czwartek, 24 września 2015

GRUSZKA - nie tylko dla nadciśnieniowców i osób chorych na tarczycę.


Źródło: Internet
Grusza to drzewo z rodziny różowatych, zwykle o wysmukłym kształcie, pędach prostych, sztywnych, łukowato wygiętych i lekko pokrytych cieniami, eliptycznych i wydłużonych liściach, kwiatach zebranych w baldachogrona, owocach wydłużonych, przy szypułce nieco stożkowatych. 

W miąższu gruszek występują komórki kamienne. Owoc ma skórkę dość grubą, ziarnistą, w kolorze żółtym, zielonym lub brązowym. Najbardziej znanym gatunkiem jest grusza pospolita.
Rosną zarówno na stanowiskach zacienionych, jak i słonecznych, zwykle pojedynczo lub w grupach. Zajmują bardzo różne siedliska, suche, świeże i wilgotne, większość gatunków preferuje siedliska żyzne i ciepłe. Grusze są w wysokim stopniu odporne na zapylenie i zawartość dwutlenku siarki w powietrzu.

Gruszka to jesienny owoc, który oprócz walorów odżywczych ma też właściwości lecznicze. Ze względu na bogactwo witamin i minerałów gruszka znalazła zastosowanie nie tylko w lecznictwie i kuchni, ale również w kosmetyce.

Gruszka zawiera bogactwo witamin: A, B1, B2, B6, C i PP. Ze składników mineralnych najwięcej zawiera potasu, ale także bogata jest w fosfor, wapń, magnez, sód, miedź, żelazo, a także bor i jod. W owocu występują kwasy owocowe (kwas jabłkowy, kwas cytrynowy), węglowodany, olejki eteryczne, błonnik i pektyny.

Gruszka wspomaga leczenie przy następujących schorzeniach:
- regularne spożywanie gruszek pobudza pracę mózgu, gdyż owoce te zawierają bor. Pierwiastek ten pobudza szare komórki do wytężonej pracy oraz poprawia możliwości koncentracji.
- osoby zagrożone osteoporozą i po złamaniach kości również powinny spożywać gruszki, ponieważ wspomniany bor wpływa również na poprawę proces transportu wapnia w organizmie
- zapobiega rozwojowi nadciśnienia tętniczego, ponieważ bogate są w duże ilości potasu, który obniża ciśnienie krwi. Pierwiastek ten hamuje również zlepianie się płytek krwi, udrożniając naczynia krwionośne. Potas przyspiesza też wydalanie nadmiaru sodu z organizmu, który przyczynia się do rozwoju nadciśnienia i innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Ponadto potas korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego – w tym mięśnia sercowego.
- pozytywnie wpływa na funkcjonowanie tarczycy i zapobiega jej schorzeniom, ponieważ zawiera w sobie jod
- polecana na problemy układu pokarmowego. Osoby, które zmagają się z zaparciami powinny spożywać miękkie i dojrzałe gruszki, zaś przy biegunce zalecane są odwary z odmian cierpkich i mało soczystych.
- zaleca się jedzenie gruszek przy zapaleniach dróg moczowych, kamicy nerkowej, przy stanach zapalnych gruczołu krokowego
- spożywanie gruszek zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu w Wageningen w Holandii twierdzą, że dieta obfitująca w owoce i warzywa z białym miąższem zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru o ponad 50%.
- odwar z gruszek stosuje się przy przeziębieniach, gorączce i uporczywym kaszlu
- odwar z suszonych gruszek zalecany jest przy bólach głowy i migrenie (okłady na czoło), ale także w formie okładów na trudno gojące się rany i owrzodzenia.

Źródło: Internet
Przykładowe sposoby użycia gruszki leczniczo:
Gruszka ze względu na swoje bogactwo witamin i minerałów znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wykorzystywana jest produkcji kremów, toników, żeli pod prysznic, balsamów do ciała, maseczek, szamponów, perfum, kosmetyków do cery trądzikowej itp. Ekstrakt z gruszki wykazuje działanie wygładzające – usuwa martwe komórki, wygładza różne niedoskonałości skóry. Ponadto działa kojąco, nawilżająco, ujędrniająco na skórę. Opóźnia proces starzenia się skóry, a także chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Przy zapaleniach dróg moczowych, kamicy nerkowej, przy stanach zapalnych gruczołu krokowego zaleca się jedzenie gruszek gotowanych.

Osoby z nadciśnieniem tętniczym, zwłaszcza w starszym wieku powinni jeść z kolei gruszki świeże.

ODWAR Z SUCHYCH GRUSZEK   
stosuje się przy przeziębieniach, gorączce i uporczywym kaszlu, bólach głowy i migrenach.Źródło:  Kamińska M., Gruszki, poradynazdrowie.plBrak komentarzy:

Prześlij komentarz