niedziela, 6 września 2015

BŁONNIK - właściwości zdrowotne, na otyłość i cukrzycę.

Źródło: Internet
Błonnikiem nazywamy zasadniczo węglowodany nieulegające strawieniu w ludzkim układzie pokarmowym. Wchodzą one w skład ścianek komórek roślinnych. Niektóre zwierzęta trawią błonnik, ale człowiek nie ma enzymów potrzebnych do jego rozłożenia. 

Diety tradycyjne opierają się na dużych ilościach nieprzetworzonych węglowodanów z ich naturalną zawartością błonnika. 
W krajach zachodnich, gdzie spożywa się znacznie więcej wysoko przetworzonej żywności, szerzą się takie choroby jak otyłość, cukrzyca, zaparcia, hemoroidy, żylaki, zapalenie wyrostka robaczkowego, przepuklina, choroba wieńcowa i wiele innych, a wszystkie one wiążą się z odżywianiem ubogim w błonnik.

Dawniej uważano, że błonnik nie odgrywa ważnej roli w diecie, nie dostarcza bowiem kalorii ani składników pokarmowych. W związku z tym zaczęto usuwać go z żywności i wytwarzać wysoko oczyszczone artykuły spożywcze, które królują dziś na rynku.
Tymczasem okazało się, że jednak potrzebujemy błonnika – że powinniśmy jeść żywność o takim składzie, jaki stworzyła natura.

Właściwości błonnika:
 • ułatwia wydalanie niestrawionych resztek i reguluje czas przechodzenia pokarmu przez układ pokarmowy: reguluje wypróżnienia zarówno przy biegunkach, jak i zaparciach.
 • reguluje stężenie glukozy we krwi: błonnik spowalnia rozkład węglowodanów i uwolnienie glukozy. Dzięki temu glukoza dociera do krwiobiegu stopniowo i unika się gwałtownych skoków jej stężenia.
 • poprawia trawienie: zwiększa wydzielanie i aktywność enzymu trzustki, który rozkłada węglowodany.
 • obniża stężenie cholesterolu i innych związków tłuszczowych we krwi: rozpuszczalny błonnik zwiększa ich wydalanie oraz zmniejsza produkcję w wątrobie.
 • poprawia pracę jelit: błonnik stanowi pożywkę dla pożytecznych bakterii w jelitach i pomaga stworzyć im dobre środowisko rozwoju.

  Źródło: Internet
Artykuły spożywcze o dużej zawartości błonnika:
 • owoce i warzywa: wszystkie zawierają błonnik, co przyczynia się do ich właściwości oczyszczających. W wytwarzanych z nich soków błonnik zostaje usunięty. Natomiast koktajle z całych owoców zachowują błonnik.
 • produkty z pełnego ziarna: brązowy ryż, dziki ryż, czerwony ryż, płatki owsiane, jęczmień, żyto, kasza gryczana, komosa ryżowa.
 • orzechy i nasiona: wszystkie mają pewną zawartość błonnika. Szczególnie polecane jest siemię lniane, które zawiera błonnik z substancjami śluzowymi, tak że nawilża ścianki jelit i poprawia ich pracę.
 • nasiona roślin strączkowych: wszystkie one zawierają użyteczną ilość błonnika.
 • kiełkowane ziarna zbóż: są dobrym źródłem błonnika.
 • wodorosty morskie: są wspaniałym źródłem błonnika z substancjami śluzowymi i doskonale pomagają usuwać toksyny i metale ciężkie z organizmu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz