wtorek, 29 września 2015

BEZ CZARNY - właściwości lecznicze, działanie napotne i moczopędne.


Źródło: Internet
Jest to duży krzew lub niewielkie drzewo z rodziny Przewiertniowatych, występujący w Europie oraz zachodniej i środkowej części Azji.
W Polsce bardzo pospolity występuje na nizinach i w górach. Rośnie w lasach, zaroślach, parkach i w pobliżu domostw. Bez czarny osiąga wysokość do 5 m.

We wszystkich niemal kulturach bez czarny był rodzajem tabu – nie wolno było go ścinać ani wykopywać, czy też kaleczyć bez powodu, groziło to bowiem mnóstwem nieszczęść, czasem nawet śmiercią. Po ułamaniu gałązki należało przeprosić, podziękować, a nawet złożyć ofiarę. Jeszcze na początku XX wieku w wielu regionach Europy mężczyźni, przechodząc obok bzu, zdejmowali czapkę i kłaniali się nisko, by nie obrazić zamieszkujących go mocy.
Plemiona słowiańskie uważały, że chroni ludzi przed gorączką i febrą, ale tylko wtedy, kiedy kwiaty zostały zerwane na świętego Jana w południe, a następnie usmażone i zjedzone.

Zaczyna kwitną w maju, natomiast w sierpniu ukazują się granatowo-czarne jagody. Kiedy się obok niego przechodzi ma słodkawo-duszący zapach.
Do celów leczniczych zbiera się w czerwcu rozkwitające kwiatostany i suszy rozłożone cienką warstwą na półkach lub się je rozwiesza w miejscach zacienionych i przewiewnych. Po wysuszeniu ociera się kwiatostany przez sita i odrzuca szypułki i tak otrzymuje się kwiat bzu czarnego. Zbiera się również dojrzałe owoce, gdy w sierpniu nabiorą lśniącej granatowo - czarnej barwy. Ścina się całe owocostany i suszy w suszarni w temperaturze do 50°C, następnie ociera na sitach, podobnie jak kwiaty, i odrzuca szypułki. Uzyskuje się w ten sposób owoc bzu czarnego. Czasem zbiera się również korę z korzeni, całe korzenie, liście tej rośliny oraz biały rdzeń młodych gałęzi.

Zawiera prowitaminę A, witaminy B1, B2 oraz witaminę C, a także pektyny, garbniki, związki mineralne, barwniki antocyjanowe, enzymy o charakterze hormonów płciowych, flawonoidy, kwasy organiczne, olejek eteryczny, sole mineralne i cukry.

Czarny bez wspomaga leczenie przy następujących schorzeniach:
 • kwiaty bzu czarnego działają napotnie, moczopędnie
 • uszczelniają ściany naczyń włosowatych i jednocześnie zwiększają ich elastyczność
 • działają również rozkurczowo
 • zewnętrznie służą do płukania w anginie oraz zapaleniu jamy ustnej i gardła
 • kwiaty stosować można przy następujących schorzeniach: astma, katar, gorączka, wysypka, różyczka, reumatyzm, szkarlatyna, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie oskrzeli, gruźlicy, chorobach skórnych, czyraki, dolegliwości oczu i nerek
 • owoce bzu czarnego wykazują łagodne działanie napotne, moczopędne i przeczyszczające, pomagają usunąć z organizmu wraz z potem, moczem i kałem
  szkodliwe produkty przemiany materii oraz egzogenne toksyny
 • godne uwagi jest również ich działanie przeciwbólowe, polegające na opóźnianiu reakcji bólowej pochodzenia ośrodkowego. Jest ono wprawdzie około 160 razy słabsze od morfiny, ale nie wywołuje zależności i dlatego owoc bzu czarnego może mieć szersze zastosowanie jako pomocniczy lek przeciwbólowy.
 • Owoce bzu stosować można przy następujących schorzeniach: nerwice, stany zapalne żołądka, biegunka, niedomagania wątroby, niestrawność, żółtaczka, zaparcia, nerwobóle, kamica moczowa.
 • biały rdzeń młodych gałęzi: leczymy nim reumatyzm, artretyzm, dna moczanową, zapalenie nerek, gromadzenie się wody w tkankach
 • liście bzu mają działanie moczopędne, napotne oraz zwiększają odporność na choroby zakaźne
 • leczy nimi również zapalenie jamy ustnej i gardła, zapalenie spojówek.

  Źródło: Internet
Przykładowe sposoby użycia czarnego bzu:
ODWAR Z KWIATU BZU: 1/2 łyżki kwiatów zalać 1 szklanką wody zimnej i ogrzewać do wrzenia. Gotować łagodnie pod przykryciem 3 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić 1/3-1/2 szklanki 2-3 razy dziennie między posiłkami jako środek moczopędny.
Jako środek napotny i przeciwgorączkowy wypić wieczorem po posiłku szklankę odwaru z dodatkiem 1-2 łyżek syropu malinowego.
Odwar z kwiatów bzu z dodatkiem 1/2 łyżeczki Azulanu można stosować zewnętrznie do okładów i płukania jamy ustnej.

ODWAR Z OWOCU BZU: 1/2 łyżki owoców zalać 1 szklanką wody zimnej. Ogrzewać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem 5 min. Odstawić na 15 min i przecedzić.
Pić 1/3 szklanki 2-4 razy dziennie między posiłkami jako środek moczopędny lub 1/2 - 2/3
szklanki po jedzeniu jako środek przeciwbólowy i ułatwiający wypróżnienie. Działanie przeciwbólowe można zwiększyć, dodając 1-2 łyżki soku z owoców bzu czarnego.
W przypadku nerwobólu lub migreny sporządzić odwar z 4 łyżek owoców w 11/2 szklanki
wody i wypić w ciągu dnia w 2-3 porcjach.

ODWAR Z KORY poprawia skład soków trawiennych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz