piątek, 28 sierpnia 2015

“Świat według MONSANTO" - czyli biotechnologiczna korupcja!

Marie-Monique Robin, urodzona w 1960 r. francuska dziennikarka. Jest autorką sześciu książek o ważnej tematyce społecznej, nakręciła 36 filmów, z których 20 zdobyło różne nagrody na całym świecie.
Jest laureatką prestiżowej Prix Albert Londres (1995). Za film “Świat według Monsanto” otrzymała nagrody Prix Rachel Carson i Thophee des sciences du danger (Cannes).
Film dokumentalny „Świat według Monsanto” bazujący na książce o tym samy tytule jest podobni jak ona zapisem dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności potężnej korporacji biotechnologicznej Monsanto. Korporacji niezwykle wpływowej i dążącej do zysku za wszelką cenę, nawet cenę zdrowia i życia konsumentów. Film ukazuje szkodliwe aspekty spożywania żywności modyfikowanej genetycznie, a także proces lobbingu na rzecz jej wprowadzenia. W filmie usłyszymy historię ludzi poszkodowanych przez Monsanto i odprowadzane przez nich odpady chemiczne, o procesach przeciwko korporacji i ich układach z elitą polityczną Stanów Zjednoczonych.
Korporacja Monsanto ze względu na swoje niebywałe wpływy i władzę oraz co najmniej kontrowersyjne produkty budzi sprzeciw wielu ludzi na świecie, mobilizuje aktywistów, którzy prowadzą kampanie na rzecz zdrowej żywności.
Film ten jest zapisem oszustw i celowych manipulacji opinią publiczną w kwestii GMO, fałszowania badań przedstawianych przyszłym konsumentom, agresywnej strategii korporacji i usuwania w cień niewygodnych naukowców i przeciwników GMO, korumpowania urzędników. Obrazuje to doskonale strategie wielu korporacji przedkładających zysk ponad wszystko, potężnych firm dla których „po trupach do celu” to motto firmowe. Mamy możliwość usłyszenia wypowiedzi naukowców usuniętych ze stanowisk za swój opór wobec wprowadzenia na rynek niebezpiecznych preparatów, a także prześledzić w skrócie kariery najważniejszych polityków USA powiązanych z Monsanto.

Monsanto to producent najbardziej popularnego na świecie herbicydu o nazwie RoundUp, mającego niszczyć chwasty na uprawach zboża. Jest to środek tak silny, że wypala do cna wszystkie rośliny oprócz tzw. RoundUp Ready, czyli odpornych na ten środek genetycznie zmodyfikowanych roślin produkcji Monsanto. Rośliny, które nietknięte potrafią przetrwać kontakt z preparatem, który niszczy wszystko na swojej drodze lądują później na talerzach konsumentów. Najbardziej szokujące jest to, że lobbing korporacji, doprowadził do zwolnienia ich z niektórych badań potwierdzających bezpieczeństwo produktu. Cynicznie wprowadzone określenia takie jak GRAS (Generally Recognized As Safe – generalnie uznane za bezpieczne), niejasne sformułowania pozwalające pominąć kosztowne badania czy możliwość niedopuszczenia produktu do sprzedaży a tym samym umniejszenie ogromnych zysków to jeden z dowodów na tezę zawartą w filmie: nie wolno ufać korporacjom takim jak Monsanto.

Film opisuje różne produkty Monsanto, w tym hormony aplikowane zwierzętom, które wykazują zmiany chorobowe i zagrażają ludzkiemu zdrowiu, m.in. zwiększają zagrożenie rakiem, a mimo to są przedstawiane jako całkowicie bezpieczne. Autorka filmu rozmawia z wieloma naukowcami i urzędnikami zajmującymi się kontrolą żywności. Potwierdzają oni, że produkty modifkowane były dopuszczone do sprzedaży mimo wielu zastrzeżeń co do bezpieczeństwa ich stosowania.

W filmie prezentowane są wypowiedzi czołowych specjalistów, którzy otwarcie mówią, że Monsanto traktuje konsumentów jako swoiste króliki doświadczalne w imię ogromnych zysków. Pozbywanie się naukowców, którzy zdecydowali się na mówienie prawdy o GMO pokazuje całkowity brak bezstronności i ogromne uzależnienie badań od łapówek rozdawanych przez korporacje.posługującą się cynicznie sloganem „Żywność, zdrowie, nadzieja”. Amerykańscy konsumenci są niemal zmuszeni do spożywania produktów Monsanto, ponieważ żywność modyfikowana genetycznie nie jest w USA oznakowana co uniemożliwia wybór pomiędzy jedzeniem naturalnym a GMO.
Oprócz korumpowanie urzędników i władz państwowych i uniwersyteckich w filmie wspomniane są inne totalitarne metody stosowane przez Monsanto jak choćby „genetyczna policja”, czyli pracownicy firmy kontrolujący rolników uprawiających żywność modyfikowaną czy tworzenie donosicielskich infolinii dla rolników. Działalność monopolowa korporacji sprawia, że coraz więcej rolników nie ma możliwości wyboru i musi zaopatrywać się w nasiona modyfikowana wypierająca w zastraszającym tempie zwykłe nasiona w różnych częściach świata, a patenty na ich nasiona całkowicie uzależnią rolników i konsumentów od Monsanto, skupi w ich rękach władzę i kontrolę produkcji żywności, czyli w praktyce kontrolę całych społeczeństw. 


 
Źródło: answ.wordpress.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz