sobota, 15 sierpnia 2015

Rodzaje i formy WITAMINY "C".


Źródło: Internet
Witamina C, czyli kwas askorbinowy to organiczny związek chemiczny o wzorze sumarycznym C6H8O6.
Organizmy wielu zwierząt i roślin potrafią wytwarzać witaminę C. Do nielicznych wyjątków należy organizm człowieka, któremu witamina ta musi być dostarczana z zewnątrz w postaci pożywienia lub suplementów.

Formy witaminy C
Dostępne są na rynku rozmaite formy witaminy C. Najbardziej popularna z nich, choć nie najtańsza i nie najzdrowsza to TABLETKI lub KAPSUŁKI.
Nie będę opisywać tej formy zbyt szczegółowo, ponieważ każdy może kupić ją w dowolnej aptece wybierając z całej gamy oferujących ją firm. Warte uwagi są natomiast składniki „pomocnicze”, które umieszczają producenci wraz z proponowaną witaminą, które niekoniecznie są potrzebne i zdrowe dla organizmu, a są nimi m.in.: hypromeloza, skrobia ziemniaczana, sacharoza, laktoza, żelatyna, talk, magnezu stearynian, celulozy octan, olej rycynowy, guma arabska, sacharoza, żółcień chinolinowa E 104, wosk Carnauba, makrogol 6000, dwutlenek tytanu E171, barwniki.

Mniej popularną, ale zdecydowanie bardziej zdrową i przy okazji ekonomiczniejszą formą jest jej wersja sproszkowana, czysta witamina C w postaci KRYSTALICZNEGO PROSZKU.
Witamina w proszku jest szybciej absorbowana przez ciało, ponieważ szybko się rozpuszcza i asymiluje, natomiast tabletki rozpuszczają się dopiero w naszym żołądku.
Forma sproszkowana witaminy C to kwas L-askorbinowy. Występuje w dwóch formach określanych literami L i D. Tylko forma lewoskrętna - L - kwasu askorbinowego wykazuje 100% biologicznej aktywności witaminowej i może być przyswajana przez organizm i w pełni wykorzystywana. Można zakupić ją w opakowaniach od 0,5 do 2 kg. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie to, czy ma dopisek CZDA (czysty do analizy). Jest bezzapachowa, o przyjemnym kwaskowym smaku. Powinno rozpuszczać się ją w letniej wodzie, a pić z dodatkiem miodu, czy cukru.

Wielu naukowców zajmujących się leczeniem poprzez witaminę C jak na przykład Linus Pauling – wybitny naukowiec, Twórca Medycyny Ortomolekularnej i dwukrotny laureat Nobla, preferują spożywanie czystej witaminy C w formie proszku, głównie z uwagi na substancje dodatkowe używane przez producentów przy produkowaniu witaminy w postaci tabletek.
Profesor Linus Pauling był przekonany, że można żyć dłużej nawet o 12-18 lat, przyjmując codziennie 3–18 gram witaminy C, ilość porównywalną z zawartością witaminy C z 50 -170 pomarańczy. Na krótko przed śmiercią, a dożył 93 lat, powiedział, że swoje zdrowie zawdzięczał w głównym stopniu witaminom i minerałom, a szczególnie przyjmowaniu dużych dawek witaminy C.
Istnieje kolejna forma sproszkowana witaminy C, jest to forma zbuforowana. Posiada mniej kwasowy odczyn, ponieważ stworzona jest w postaci związków z innymi pierwiastkami, czyli kwas L – askorbinowy plus dodatek wapnia, sodu, magnezu, cynku itp.
Witamina C wraz z wodorowęglanem sodu o wzorze sumarycznym NaHCO3, to askorbinian sodu. Ten wodorowęglan znamy pod postacią sody oczyszczonej dostępnej w sklepach spożywczych.
Askorbinian sodu można dostać w opakowaniach od 0,5 do 2 kg. Jest bezzapachowy, o przyjemnym lekko kwaskowym smaku, jego proporcja to 89% witaminy C i 11% sody. Tak samo jak w przypadku kwasu L-askorbinowego i tą formę powinno rozpuszczać się w letniej wodzie, a pić z dodatkiem miodu, czy cukru.
Witaminę C można zbuforować domowym sposobem przy pomocy sody kuchennej (polecam w celach innych niż gospodarcze korzystać z sody CZDA, czyli czysta do analizy). Na każdą miarkę witaminy należy dać połowę miarki sody. Odczekać aż zakończy się reakcja chemiczna (uwolni się dwutlenek węgla), płyn będzie musował jakiś czas. Tą formę można stosować przy zakwaszeniu organizmu, ponieważ soda spełni swoją rolę. Jednak, gdy poziom ph krwi się ustabilizuje proponuję wrócić do wersji kwasu L – askorbinowego.
Bardzo polecam dla osób, które posiadają nadwrażliwość lub schorzenia układu pokarmowego, ponieważ dodatek sody powoduje, że ten związek ma odczyn zasadowy.

Źródło: Internet

Askorbinian wapnia jest kolejną zbuforowaną formą (dostępny w tabletkach), łatwo rozpuszczalną w wodzie, o nieco metalicznym posmaku.
Jego proporcja to 89% witaminy C i 11% wapnia.
Można go również wykonać w domu: na każdą miarkę witaminy C należy wziąć 1/3 miarki węglanu wapnia – CaCO3. Należy zachować jednak ostrożność, ponieważ zbyt duże spożycie wapnia i niezrównoważeniem go spożyciem magnezu może na dłuższą metę tworzyć zwapnienia w organizmie. Przyjmuje się, że dziennie potrzebujemy średnio 800-1200 mg wapnia i 400-600 magnezu.

Liposomalna forma witaminy C to bardzo obiecująca postać tej witaminy. W przypadku witaminy C molekuły witaminy są otoczone lipidową otoczką.
Liposomalna witamina C nie tylko nie ma wpływu na żołądek, ale też ma znacznie zwiększoną biodostępność. Oznacza to, że nawet spore jej ilości, podobne do tych, które normalnie musiałyby już być podawane dożylnie (w przeciwnym razie podane doustnie spowodowałyby wypróżnienie), mogą być w formie liposomalnej podane drogą doustną.
Gotowa witamina C w formie liposomalnej jest jednak bardzo droga i nie jest niestety dostępna na polskim rynku.

Ostatnią formą dostarczenia witaminy C do organizmu to pożywienie.
Głównym źródłem witaminy C są świeże oraz właściwie przetworzone owoce i warzywa. W świecie zwierzęcym znajduje się bardzo mało witaminy C.

Zawartość witaminy C w 100 g części jadalnych wybranych produktów:

Nazwa produktu Witamina C (mg)

Źródła bogate
Owoce dzikiej róży        550
Porzeczka czarna        183
Papryka czerwona        144
Brukselka         94
Papryka zielona        91
Kalafior        69
Szpinak        68
Truskawki        66
Poziomki        60
Kiwi        59
Cytryny        50
Pomarańcze        49

Podstawowe źródła w naszym pożywieniu
Kapusta czerwona        54
Kapusta biała        48
Pomidory        23
Kapusta kwaszona        16
Ziemniaki wczesne        16
Ziemniaki późne        11


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz