sobota, 16 września 2017

MORWA biała i czarna - działanie nie tylko przeciwcukrzycowe.

Źródło: Internet
Morwa biała i czarna to rośliny pochodzące z Azji południowo-wschodniej (przede wszystkim z północnych Chin), których właściwości lecznicze znane są od tysięcy lat.
W dzisiejszych czasach właściwości lecznicze morwy są przedmiotem badań wielu naukowców.
Istnieje ponad 150 jej odmian, jednak najbardziej znane są biała i czarna.
MORWA BIAŁA (Morus alba), dorasta do 20 metrów. Ma gładkie miękkie liście i białawe lub jasnoróżowe niepozorne kwiatki. Jej owoce są białe z jednej strony i czerwonawe z drugiej, wykazują pewne podobieństwo do jeżyn. W smaku są bardzo słodkie i nieco mdłe.
MORWA (Morus nigra) jest niższa od białej i osiąga wysokość do 10 m. Ma charakterystyczny, krótki pień i okrągławą koronę. Jej owoce są purpurowe, ciemnofioletowe lub czarne. Ojczyzną morwy czarnej jest Azja, w formie zdziczałej spotyka się ją często w Hiszpanii i we Włoszech. 

http://sklep-silanatury.pl/?s=morwa&post_type=product&dgwt_wcas=1
 
Morwa otrzymała miano „roślinnego skarbu” za jej właściwości zdrowotne i bogactwo składników. Do celów leczniczych stosuje się owoce, liście, korę i korzenie tych drzew.
Obie odmiany zawierają węglowodany (zwłaszcza fruktozę i glukozę, nieco mniej sacharozy – więcej jej jest w owocach morwy białej), garbniki, kwasy organiczne (jabłkowy i cytrynowy, trochę fosforowego), flawonoidy, kumaryny, taniny, sole mineralne: dużo żelaza (więcej w owocach morwy czarnej), potas, wapń, magnez, sód, fosfor i witaminy (zwłaszcza C, PP, z grupy B – B1, B2, B3, B6). Są niskokaloryczne – wartość energetyczna 100 g owoców morwy białej to 67 kcal, a czarnej – zaledwie 64 kcal. Pędy i liście morwy zawierają hormon wzrostu – w Chinach herbatką z nich od tysięcy lat pojono dzieci wątłe, zbyt wolno rosnące.

Jeśli nie posiadamy ogródka, w którym można by było zasadzić drzewo morwy, to zawsze możemy skorzystać ze sklepów zielarskich. Można ją dostać w każdej postaci i jako suplement diety stosować według własnych preferencji. W sklepach ze zdrową żywnością znajdziemy słodkie, suszone owoce morwy białej bez pestek, a także suszone liście rośliny w formie ekspresowych herbatek lub mieszanek ziołowych do sporządzania naparu.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE MORWY:
 • napary z liści morwy są nieocenionym napojem dla diabetyków oraz dla osób z nadwagą. Dzięki zawartym składnikom w liściach hamowana jest aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozkład cukrów (sacharozy i skrobi) i ogranicza ich przemianę w glukozę. W wyniku tego procesu duża część węglowodanów pozostaje niestrawiona, co wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi.
 • zalecana przy przeziębieniach jako środek przeciwgorączkowy, a przy anginie dzięki właściwościom ściągającym śluzówkę działa odkażająco.
 • posiada działanie przeciwzapalne i stosowana może być przy zapaleniu gardła, migdałków i dziąseł
 • substancje aktywne liści morwy obniżają także stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi, dzięki czemu zmniejszają ryzyko miażdżycy
 • poprzez posiadanie dużych ilości żelaza, działa krwiotwórczo i zalecana jest przy anemiach na tle niedoboru tego pierwiastka
 • z owoców morwy można zrobić soki i syropy zalecane są przy dolegliwościach serca, arytmii, tachykardii, częstoskurczu, miażdżycy tętnic, suchym kaszlu, bronchicie, astmie oskrzelowej i chorobach nerek. Wywar z owoców stosuje się jako płukankę przy stanach zapalnych śluzówek jamy ustnej, a wywar lub napar z liści przy wysokiej gorączce oraz przy suchym kaszlu i pasożytach.
 • owoce morwy działają również na układ pokarmowy: niedojrzałe owoce stosować można przy biegunce, a dojrzałe przy nieżytach żołądka i jelit oraz przy kolkach żołądkowych, natomiast wyciąg z liści z morwy chroni komórki wątroby przed uszkodzeniem
 • owoce i liście morwy czarnej stosowane są w walce z nowotworami piersi i jajników u kobiet
 • z kory i olejów przyrządzane są maści na rany i oparzenia oraz środki na bóle zębów
 • korę z korzeni stosuje się do leczenia nadciśnienia, a korę z pni stosują jako środek moczopędny
 • wyciąg z korzenia morwy przeciwdziała rozwojowi nowotworów – czerniaka oraz białaczki.

Źródło: Internet

Przykładowe sposoby użycia morwy:

HERBATA Z LIŚCI NA CUKRZYCĘ
1 g liści morwy białej zalać 100 ml gorącej wody i zaparzać przez 3 do 5 minut. Z badań naukowców wynika, że tak przygotowana herbata pozwala zahamować aktywność enzymów, które są odpowiedzialne za rozkładanie cukrów i ogranicza ich przemianę w glukozę.

ODWAR Z LIŚCI LUB KORY
3 łyżki suszonych liści lub kory (można także użyć mieszanki) zalać 2 szklankami wrzątku i podgrzewać na maleńkim ogniu przez 30 minut.

NAPAR Z SUSZONYCH OWOCÓW
2 łyżki stołowe rozdrobnionych owoców zalać szklanką wrzątku, odstawić pod przykryciem na godzinę, odcedzić. Pić po 1/3 szklanki przed posiłkami. Pomaga przy przeziębieniu z gorączką, grypie, kaszlu. Jest środkiem napotnym.

ODWAR Z SUSZONYCH OWOCÓW
Łyżkę stołową rozdrobnionych owoców zalać szklanką wrzątku, podgrzewać na maleńkim ogniu przez 15 minut, odcedzić. Można dodać odrobinę miodu. Pić ciepły. To doskonały środek napotny, a także lekko moczopędny – pomaga między innymi przy obrzękach i opuchliźnie, regulując gospodarkę wodną organizmu.

NALEWKA Z OWOCÓW
Garść umytych, oczyszczonych z szypułek i osączonych owoców zalać czystym spirytusem, szczelnie zamknąć i odstawić w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Potem płyn zlać i odcedzić przez gazę. Pić po kieliszku po posiłkach na wzmocnienie organizmu i przy przeziębieniach.

Ekstrakt z liści morwy polecany jest także w połączeniu z propolisem. Wykazano w testach klinicznych, że u pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2, podczas miesięcznego ich przyjmowania, nastąpił znaczny spadek poziomu glikemii na czczo, a przy tym nie wywołał efektów ubocznych na tle gastrycznym.

http://sklep-silanatury.pl/?s=morwa&post_type=product&dgwt_wcas=1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz