piątek, 12 sierpnia 2016

Miejskie zanieczyszczenia wpływają na inteligencję!!

 Źródło: Internet

Złe wieści dla mieszkańców Krakowa, Meksyku, Chin i innych zanieczyszczonych rejonów - naukowcy z Uniwersytetu Montany odkryli, że dzieci żyjące w miastach zasnutych smogiem są narażone na drobne uszkodzenia mózgu co objawia się wyraźnie w działaniu ich pamięci krótkoterminowej oraz w niższym ilorazie inteligencji.

Podczas tych badań przebadano dzieci mieszkające w Meksyku - gigantycznej aglomeracji będącej stolicą Meksykańskich Stanów Zjednoczonych.
Podzielono je na dwie grupy na podstawie genetyki - te, które posiadały w swoim organizmie apolipoproteinę ε4 (którą wcześniej powiązano ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera) oraz apolipoproteinę ε3.
I okazało się, że u dzieci z pierwszej grupy - niezależnie od innych czynników środowiskowych - smog prowadzi do zmian w mózgu. Dzieci te miały problemy z pamięcią krótkoterminową, a w testach na inteligencję osiągały wynik średnio o 10 punktów niższy od dzieci z drugiej grupy.
Do tego pojawiły się u nich drobne zmiany metaboliczne związane z chorobą Alzheimera, co wskazuje na fakt, że zanieczyszczone powietrze miejskie zwiększa dodatkowo ryzyko wystąpienia tego schorzenia.
Jest to spory problem, bo duża część ludności świata żyje dziś w metropoliach, a to właśnie one najbardziej narażone są na smog. I nie mówimy tu tylko o takich trucicielach jak Chiny, Polska jest jednym z najbrudniejszych, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, krajów Unii Europejskiej, a smog, chociażby w Krakowie czy miastach aglomeracji śląskiej jest momentami na poziomie chińskim.
Oznacza to, że dzieci wychowujące się na tych terenach statystycznie będą osiągały gorsze wyniki od kolegów żyjących w czystszych miejscach, a do tego są bardziej narażone na choroby neurodegeneracyjne.


Źródło: Journal of Alzheimer's Disease
 geekweek.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz