poniedziałek, 31 sierpnia 2015

GŁÓG dwuszyjkowy - właściwości lecznicze. Lek na serce.

Źródło: Internet
W medycynie stosuje się dwa gatunki: głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna) i dwuszyjkowy (Crataegus laevigata). Owoc głógu jednoszyjkowego zawiera jedną pestkę, natomiast głogu dwuszyjkowego – dwie pestki.
Głóg dwuszyjkowy występuje w Ameryce Północnej, Europie, Azji i północnej Afryce. Na świecie występuje ok. 30 gatunków głogu, w Polsce zaledwie kilka.

Jest ciernistym krzewem, niekiedy występuje w postaci niewielkiego drzewka. W Polsce rośnie głównie w niższych partiach górskich, na zachodnim niżu po Wyżynę małopolską, Kujawy i Pomorze. Rośnie w lasach, parkach, ogrodach, wzdłuż ulic, używany jest również do żywopłotów. Osiąga wysokość około 5 m.
Ma białe kwiatki oraz czerwony jajowaty lub kulisty owoc. Kwitnie w maju lub czerwcu.
Właściwości lecznicze ma przede wszystkim głóg kwitnący właśnie na biało, w mniejszym stopniu na różowo czy czerwono.

Właściwościami uzdrawiającymi obdarzone są zarówno kwiatostany jak i owoce głogu.
Kwiatostany z liśćmi zawierają flawonoidy (kwercetynę, witeksynę, apigeninę, i rutynę), cukry, kwasy organiczne (chlorogenowy, ursonowy, cytrynowy, kawowy), olejki eteryczne, prowitaminę A, witaminy z grupy B i C składników mineralnych (żelazo, mangan, kobalt) oraz procyjanidy i garbniki.
Owoce głogu zawierają flawonidy, procyjanidy, garbniki, gorycze, fitosterole, sporo składników mineralnych (żelazo, wapń, magnez, potas, a także mangan, kobalt, glin, krzem), prowitaminy A, witaminy z grupy B i C, kwasy organiczne, olejki eteryczne oraz alkohol cukrowy sorbitol, stosowany jako środek słodzący dla osób z nadwagą i chorych na cukrzycę.

W kwiatach i liściach znajduje się znacznie więcej substancji czynnych, zwłaszcza flawonoidów, zatem robione z nich leki są silniejsze.
Kwiaty zbiera się do suszenia, kiedy zaczynają rozkwitać z 2-5 najbliższymi liśćmi. Staramy się wysuszyć je jak najszybciej, ponieważ suszone zbyt długo łatwo ciemnieją i tracą wartości lecznicze.
Owoce, gdy są świeże są bardzo twarde, miękną po 1-2 tygodniu przechowywania, nabierają też wówczas słodyczy. Zbiera się je we wrześniu i październiku.

Głóg dwuszyjkowy wspomaga leczenie przy następujących schorzeniach:
  • wzmacnia ogólną kondycję serca
  • wskazany dla osób starszych mających problemy z sercem
  • reguluje krążenie i ciśnienie krwi, wskazany przy nadciśnieniu tętniczym
  • zapobiega miażdżycy i chorobie wieńcowej
  • zwalcza arytmię, kołatanie, zadyszki, wady i choroby zwyrodnieniowe serca
  • poprawiają pracę mózgu, m.in. słabą pamięć, rozjaśniają myśli. Rozszerza naczynia mózgowe co umożliwia doprowadzenie do mózgu większej ilości krwi, a co za tym idzie tlenu oraz składników odżywczych, co przeciwdziała amnezji mózgu.
  • stosuje się w leczeniu chorób reumatycznych
  • działa uspokajająco, łagodzi lęki, palpitacje, niepokój, wycisza organizm, zmniejsza pobudliwość, ułatwia zaśnięcie
  • łagodzi dolegliwości związane z okresem przekwitania (między innymi uderzenia krwi i pocenie się w nocy),
  • ze względu na swe właściwości moczopędne dobrze wpływa na nerki, zwłaszcza przy kamicy nerkowej i żółciowej, zmniejsza obrzęki wywołane zastojem płynów
  • układ pokarmowy - reguluje jego pracę, zapobiega wzdęciom, pobudzają apetyt, poprawiają trawienie
  • łagodzi dolegliwości związane z nadczynnością i niedoczynnością tarczycy
  • usuwa wolne rodniki, ma właściwości antyoksydacyjne.
     
    Źródło: Internet
Przykładowe sposoby użycia głogu:
NAPAR Z OWOCÓW: 2 łyżeczki owoców głogu zalej szklanką wrzątku, odstaw pod przykryciem na 20 minut. Pij 3 razy dziennie w nadciśnieniu i miażdżycy.
NAPAR Z KWIATÓW: łyżeczkę pokruszonych kwiatów z liśćmi (ok. 2 g) zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem 10-15 minut. Przecedź. Pij 2-3 razy dziennie szklankę świeżego naparu. W długotrwałym stosowaniu pomoże przy dolegliwościach sercowych, początkach miażdżycy i nadciśnieniu, może także złagodzić bóle reumatyczne, mięśniowe i stawowe.
NAPAR PRZECIWMIAŻDŻYCOWY: łyżeczkę suszonych, rozdrobnionych kwiatów zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 20 minut. Odcedzić. Pić 2 razy dziennie.
ŚWIEŻY SOK NA NERKI: w pełni dojrzałe owoce umyć, usunąć z nich pestki, odwirować w sokowirówce, osłodzić miodem i od razu pić - 2 razy dziennie po pół szklanki. Pomaga oczyścić nerki, pozbyć się piasku, kamieni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz