sobota, 15 sierpnia 2015

CZYNNIKI PRZECIWWIRUSOWE - właściwości lecznicze pokarmów.

Źródło: Internet
Wirusy skomplikowane cząsteczki organiczne, nie mające struktury komórkowej, zbudowane są z białek i kwasów nukleinowych. Nie zawierają one własnych enzymów metabolizmu, lecz korzystają jedynie z enzymów gospodarza, są bowiem bezwzględnymi pasożytami. 
Wirusy mają małe rozmiary, ich granice to 10-400 nm. Zdecydowana większość przedostaje się przez filtry mikrobiologiczne, zatrzymujące bakterie (są od nich mniejsze).
Wirusy nie są zdolne do samodzielnego rozmnażania się. W celu powielania własnych genów prowadzą proces namnażania, wykorzystując aparat kopiujący zawarty w żywych komórkach. Mogą zakażać wszystkie typy organizmów, od zwierząt i roślin po bakterie i archeony.
Ze względu na pasożytnictwo komórkowe, wirusy posiadają na swojej powierzchni białka, które pozwalają zaatakować odpowiednie komórki.

Przykładowe choroby wirusowe u człowieka:

•  grypa
•  różyczka
•  świnka
•  ospa
•  odra
•  choroba Heinego-Medina
•  żółtaczka zakaźna
•  opryszczka
•  AIDS
•  wirusy onkogenne (powodują nowotwory u ludzi i zwierząt).


Gdy ktoś jest zainfekowany wirusami, które zamieszkały w jego organizmie, to może je dokarmiać lub głodzić, jedząc określone pokarmy.
Dr Cherles Butterworth z Uniwersytetu Alabamy, który badał kobiety zakażone wirusami powodującymi stany przedrakowe szyjki macicy, odkrył, że wirusy te uszkadzane są, gdy organizm otrzymuje dostateczne dawki kwasu foliowego.
Innym zagadnieniem wartym uwagi są zakażenia wirusami z grupy herpes (opryszczki, półpasiec, ospy wietrzne). Prof. Richard S.Griffith ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Indiany twierdzi, że dieta może wpłynąć pobudzająco lub hamująco na inwazję i rozwój wirusów. W badaniach laboratoryjnych wykazał on, że aminokwas arginina sprzyja wzrostowi wirusów, a inny aminokwas, lizyna, hamuje ich rozwój. Prof. Griffith uważa, że lizyna otacza w pewien sposób komórkę, tworząc dodatkową barierę, której wirus nie jest w stanie pokonać.Wszystkie przedstawione poniżej przypadki leczniczego działania pokarmów oparte zostały na doniesieniach naukowych.

 Główne źródła to:

- baza danych NAPRALERT (Natural Products Alert) z Uniwersytetu Illinois w Chicago

- Narodowa Biblioteka Medyczna USA

- prace naukowe wielu instytucji, między innymi Departament Rolnictwa USA, Instytut Onkologii USA, Amerykański Instytut Botaniczny, Akademia Medyczna w Harvardzie i inne.

Pokarmy mające działanie przeciwwirusowe:
agrest, brzoskwinie, czarne porzeczki, czarne jagody, czosnek, cebula, imbir, jabłka, kawa, kalarepa, jęczmień, maliny, mięta, szczypiorek, szałwia, wodorosty, winogrona, śliwki, sok jabłkowy, grejpfrutowy, ananasowy, cytrynowy i pomarańczowy.

Składniki pokarmowe o aktywności przeciwwirusowej:
glutation, lentinan, kwercetyna, inhibitory proteazy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz