niedziela, 30 sierpnia 2015

CZYNNIKI PRZECIWDEPRESYJNE - właściwości lecznicze pokarmów.

Źródło: Internet
W  większości przypadków pokarmy regulują nastrój poprzez wpływ na serotoninę, jeden z najbardziej interesujących neuroprzekaźników mózgu.
Jedzenie potraw, które mogą zmniejszyć ilość serotoniny w tkance nerwowej, sprzyjać może pogorszeniu nastroju, depresjom i lękom.  
Pokarmy, które przyczyniają się do utrzymania prawidłowego poziomu serotoniny w mózgu, pomagają utrzymać lepszy nastrój. Właśnie niektóre leki przeciwdepresyjne działają poprzez układ serotoniny.
Substancje peptydowe, uwalniane z przewodu pokarmowego w czasie jedzenia, także mogą działać na mózg i na zakończenia nerwu błędnego, który przesyła impulsy do mózgu. Znany i raczej nie kwestionowany jest fakt korzystnego wpływu węglowodanów na nastrój, zwłaszcza w chandrach okresu przedmiesiączkowego i sezonowych zaburzeń nastroju. Ostatnio stwierdzono, że kwas foliowy może również mieć korzystny wpływ na psychikę.

Wszystkie przedstawione poniżej przypadki leczniczego działania pokarmów oparte zostały na doniesieniach naukowych.
Główne źródła to:
- baza danych NAPRALERT (Natural Products Alert) z Uniwersytetu Illinois w Chicago
- Narodowa Biblioteka Medyczna USA
- prace naukowe wielu instytucji, między innymi Departament Rolnictwa USA, Instytut Onkologii USA, Amerykański Instytut Botaniczny, Akademia Medyczna w Harvardzie i inne.

Pokarmy o działaniu przeciwdepresyjnym:
węglowodany (cukier trzcinowy, miód, przetwory zbożowe, ciasta), kofeina (kawa, herbata), kwas foliowy (zielono-listne warzywa oraz strączkowe), selen (ryby, owoce morza, ziarna, orzechy).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz