sobota, 1 sierpnia 2015

Czym jest medycyna ziołowa? Czy stosowanie ziół jest bezpieczne?

Źródło: Internet

Zioła były pierwszymi lekami, jakie człowiek miał do swojej dyspozycji.
Nasi przodkowie nauczyli się rozróżniać, które z roślin mają szkodliwe działanie, a które pomagają na różne schorzenia. Opracowali sposoby przechowywania ziół i uzyskania z nich składników leczniczych.
Większość kultur na całym świecie posiada wiedzę o roślinach stosowanych w medycynie ziołowej, czyli ziołolecznictwie.

W wielu przypadkach badania naukowe prowadzone współcześnie potwierdziły wiedzę na temat leczniczych właściwości danej rośliny znana już dawnym cywilizacjom.
Pierwszą apteką natury było naturalne środowisko człowieka, z całym bogactwem roślin leczniczych. Współczesna apteka wydaje się znacznie oddalona od tych naturalnych źródeł.
Aby dokonać właściwego wyboru pomiędzy wszystkimi dostępnymi środkami leczniczymi, powinniśmy znać podstawowe informacje o tym, czym są zioła, jakie mają działanie oraz na czym polega ich skuteczność.

Należałoby również wytłumaczyć, czym jest roślina lecznicza?
A więc, jest to materiał pochodzenia roślinnego, który po użyciu powoduje zmniejszenie symptomów choroby lub wzmocnienie całego organizmu.

Ziołolecznictwo natomiast to użycie roślin, a także wyciągów lub preparatów roślinnych, po to, by odzyskać zdrowie. Jest to jedna z gałęzi medycyny niekonwencjonalnej.
Preparaty ziołowe w odróżnieniu od leków konwencjonalnych charakteryzują się tym, że oddziaływają na cały organizm, a nie walczą tylko z jedną chorobą.

CZY STOSOWANIE ZIÓŁ JEST BEZPIECZNE ?
Mówiąc o produktach ziołowych, media często cytują poglądy sceptycznie nastawionych lekarzy, którzy ostrzegają, że nieodpowiednie korzystanie ze środków ziołowych może doprowadzić do tragedii. Jeżeli jednak stosujemy się do zaleceń, rośliny ziołowe prawie zawsze działają łagodniej i bezpieczniej niż ich syntetyczne odpowiedniki. Zatem w większości wypadków przedawkowanie środków ziołowych wydaje się mało prawdopodobnych. Według najnowszych badań ryzyko takiego przedawkowania jest bliskie zeru.
Amerykańska organizacja American Association of Poison Control Center (skupiająca informacje o przypadkach zatruć) podaje, że dla przykładu w 1996 roku odnotowano 600 zgonów związanych z zażyciem różnorakich środków farmakologicznych, m.in. leków przeciwbólowych, antydepresyjnych, nasercowych, uspokajających oraz przeciwpadaczkowych. Ile natomiast zanotowano zgonów spowodowanych zażyciem preparatów ziołowych? ANI JEDNEGO!!

Należy jednak pamiętać, aby zawsze zażywać odpowiednią dawkę właściwej rośliny leczniczej, w określonym czasie.

Źródło: Linda B. White, Steven Foster  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz