czwartek, 3 grudnia 2015

Witamina D - a rak piersi!

Źródło: Internet
   Według Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health), obecnie zalecane dzienne spożycie witaminy D wynosi 600 jednostek dla dorosłych oraz 800 jednostek dla ludzi powyżej 70 roku życia. Jest to jednak dawka, która jest w stanie zahamować jedynie niewielką ilość chorób kości.
Szacuje się, że pacjentki z rakiem piersi, które posiadają wysoki poziom witaminy D we krwi, mają dwukrotnie większe szanse na przeżycie w porównaniu z kobietami z niskim poziomem tego składnika – raportują badacze z San Diego School of Medicine, Uniwersytetu Kalifornijskiego.
W badaniach Cedric F. Garland (znany amerykański epidemiolog, profesor Oddziału Rodzinnego i Prewencyjnej Medycyny) wykazał, że niskie wartości witaminy D są związane z wysokim ryzykiem nowotworu piersi. Odkrycie to skłoniło go do zadania pytania o związek między 25-hydroksywitaminą D a wskaźnikami przeżywalności raka piersi.
Profesor wraz ze swoimi współpracownikami przeprowadzili analizę pięciu stadiów 25-hydroksywitaminy D uzyskaną w czasie diagnozy pacjentów w okresie 9 lat. Łącznie w badaniach wzięło udział 4443 pacjentek chorujących na raka piersi.
Wyniki tych badań były następujące: metabolity witaminy D powodują polepszenie się komunikacji między komórkami poprzez uaktywnienie białka, które blokuje agresywne podziały komórek. Tak długo, jak receptory witaminy D są obecne, rozwój nowotworu jest zahamowany i uniemożliwiony jest też jego rozrost przez dopływ krwi. Receptory witaminy istnieją, póki nowotwór nie przybierze formy bardziej zaawansowanej. To przyczyna, dlaczego pacjenci z wysokim poziomem witaminy we krwi, cechują się wyższą przeżywalnością.
Kobiety z grupy o wysokim poziomie 25-hydroksywitaminy D w surowicy, posiadają średni poziom 30 nanogramów na mililitr (ng/ml). W grupie o niższym poziomie witaminy D średnia wynosi 17 ng/ml. Jest to ilość, którą posiadają kobiety cierpiące na raka piersi.
Wyniki badań skłaniają do przemyśleń w sprawie włączenia witaminy D jako środka wspomagającego konwencjonalną terapię raka piersi-powiedziała współautorka pracy-Heather Hofflich, profesor nadzwyczajny z Uniwersytetu Kalifornijskiego w oddziale zamiejscowym w San Diego.
Natomiast sugeruje, by lekarze rozważyli dodawanie również witaminy C w poczet standardowej opieki medycznej nad pacjentkami z rakiem piersi oraz aby dokładnie je monitorowali. Uważa on, że nie ma istotnych powodów, by czekać na przyszłe badania, by podjąć decyzję o włączeniu suplementacji witaminy D w standardowe schematy opieki medycznej, szczególnie jeśli bezpieczna dawka witaminy D potrzebnej do osiągnięcia jej wysokiego poziomu (powyżej 30 nanogramów w mililitrze) w surowicy została już ustalona.
Analiza wykonana przez Cedrica Garlanda i jego zespół badawczy w 2011 roku wykazała, że poziom surowicy wynoszący 60 ng/ml jest związany z 50% mniejszym ryzykiem raka piersi. Spożywanie na co dzień 4000 Międzynarodowych Jednostek witaminy D (IU), dostarczanej wraz z pożywieniem lub poprzez suplementację, powoduje, że można osiągać taki poziom witaminy D w surowicy.
       Uważa, że gdyby poziom witaminy D był właściwy, tzn. odpowiednio wysoki, wtedy zachorowalność na wiele chorób byłaby zmniejszona w sposób bardzo znaczny, a liczba nowotworów piersi, jelit, jajników itp. zostałaby zmniejszona o 50 – 80 %. 
      A mówimy jedynie o raku piersi, podczas gdy uczeni stwierdzili związek niedoboru witaminy D z aż 17 (słownie: siedemnastoma) rodzajami raka. I jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa w tej kwestii. Jak wielu lekarzy bada poziom witaminy D u swojego pacjenta? To badanie nie wchodzi w skład rutynowych badań.

Wykaz schorzeń, które powstają przy niedoborach witaminy D wymieniony jest w artykule Niedobory witaminy D - wykaz schorzeń. 

Na polskim rynku dostępne są obecnie krople o pojemności 20 ml marki Dr Jacobs z dawką 800 j.m. w 1 kropli albo krople o pojemności 29,6 ml marki Swanson z dawką 400 j.m w 1 kropli. Krople o mniejszej dawce na porcję (czyli 1 kroplę) są mniej atrakcyjne cenowo. 
 
ABY SPRAWDZIĆ GDZIE MOŻNA KUPIĆ WITAMINĘ D3 W KORZYSTNEJ CENIE kliknij tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz