środa, 29 lipca 2015

RUMIANEK - właściwości i zastosowanie.Obecnie również rumianek lekarski (inne nazwy rośliny to rumianek pospolity, rumianek prawdziwy) jest jednym z najlepiej znanych i najczęściej wykorzystywanych w medycynie naturalnych środków leczniczych.
Biało-żółte kwiaty rumianku zawierają substancje, które rzadko występują w świecie roślin. Rumianek zawiera przede wszystkim wyjątkowo dużą ilość olejku eterycznego bogatego w związki o specyficznych właściwościach leczniczych, m.in. działający przeciwalergicznie chamazulen, a także alfa-bisabolol i jego tlenki. W kwiatach są również flawonoidy, spiroeter, fenolokwasy, fitosterole, poliacetyleny, garbniki katechinowe, gorycze, związki kumarynowe i śluzowe, cholina, witamina C i liczne sole mineralne.
 
Zalety spożywania rumianku:

  • zawarty w nim olejek eteryczny ma działanie antyalergiczne, bakteriobójcze i przeciwzapalne
  • korzystnie wpływa na układ nerwowy - bardzo skutecznie uspokaja i koi stargane nerwy, może być pomocny w walce z bezsennością
  • napar z rumianku służy do płukania jamy ustnej w przypadku zapalenia dziąseł
  • pomaga w regulacji układu pokarmowego - ma właściwości rozkurczowe, więc skutecznie likwiduje wzdęcia oraz w stanach zapalnych żołądka, wspomaga trawienie i stosowany jest do pobudzania apetytu
  • pomaga przy chorobie lokomocyjnej, gdy jest pity na półgodziny przed podróżą samochodem
  • stosowany na skórę wspomaga leczenie zranień, owrzodzeń, wyprysków, oparzeniach, alergiach skórnych
  • wspomaga leczenie objawów abstynencji alkoholowej i narkotykowej
  • napar stosować można do płukania włosów przywraca naturalną barwę i zapobiega ich wypadaniu. Ponadto przeciwdziała łupieżowi oraz nadaje włosom połysk.


Kiedy zrywać rumianek i jak go suszyć?

Surowcem zielarskim są wysuszone koszyczki, które zbiera się na początku kwitnienia (gdy kwiaty języczkowe jeszcze nie zwisają). Zbiór najlepiej przeprowadzać w suche, słoneczne dni, w godzinach popołudniowych - wtedy rośliny zawierają najwięcej substancji czynnych. Koszyczki suszy się w przewiewnym i zacienionym pomieszczeniu rozłożone cienką warstwą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz