piątek, 24 lipca 2015

Rodzaje witaminy "D" - naturalnie występujących w przyrodzie.


      
Aby lepiej zrozumieć działanie witaminy D, należy przyjrzeć się jej rodzajom. 
 
Podstawowe znaczenie mają dwie formy witaminy D, różniące się budową:
  • ergokalcyferol (witamina D2), naturalnie występujący w organizmach roślinnych /drożdżach
  • cholekalcyferol (witamina D3), naturalnie występujący w organizmach zwierzęcych.

Także, jeżeli chodzi o organizm ludzki interesuje nas głównie witamina D3 i o niej będę pisać :).
Ocenia się, że większość potrzebnej dla organizmu ilości witaminy D3 pochodzi z biosyntezy w skórze, a w następnej kolejności przez źródła pokarmowe.
Po wytworzeniu witaminy D w skórze, jest ona transportowana do wątroby i nerek, gdzie przechodzi dalsze przemiany metaboliczne. Podstawowym takim metabolitem jest witamina D oznaczona jako 25(OH)D. Po dokonaniu się następnej przemiany w nerkach, zamienia się w metabolit oznaczony jako 1,25(OH)2D3.
Zarówno witamina D2, jak i D3 nie ma aktywności biologicznej. Dopiero 1,25(OH)2D3 jest formą aktywną biologicznie. Oznacza to, że od tej pory ma wpływ na nasz organizm. Uczestniczy między innymi w sterowaniu gospodarką wapnia i fosforanów oraz kontroluje ponad 200 genów.
 
Najnowsze badania wykazały, że przemiana witaminy z 25(OH)D na aktywną jej formę 1,25(OH)2D3 odbywa się również lokalnie w poszczególnych komórkach. A więc nie tylko w nerkach i że swoim działaniem obejmuje znacznie więcej niż tylko wspomnianą gospodarkę wapniową.
Oznacza to, że zapotrzebowanie na witaminę D jest znacznie większa niż myślano do tej pory i zasadniczo wykracza poza zbawienny wpływ na układ kostny.
O receptorach witaminy D znajdujących się w każdej komórce naszego ciała pisałam w artykule Witamina D - "o czy powinniśmy wiedzieć"!
Nasz organizm potrzebuje znacznie więcej tej witaminy niż się obecnie zaleca, a jej niedobór ma wpływ na obecne choroby cywilizacyjne.
  
Polecam więc dużo słońca :), a dodatkowo zakupienie preparatu witaminy D3 w kroplach, który można również stosować pod język. Tak zaaplikowana witamina D wchłaniana jest przez błony śluzowe w jamie ustnej i trafia szybko bezpośrednio do krwiobiegu, czyli podobnie jak dzieje się to podczas opalania na słońcu.
Na polskim rynku dostępne są obecnie krople o pojemności 20 ml marki Dr Jacobs z dawką 800 j.m. w 1 kropli albo krople o pojemności 29,6 ml marki Swanson z dawką 400 j.m w 1 kropli. Krople o mniejszej dawce na porcję (czyli 1 kroplę) są mniej atrakcyjne cenowo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz