piątek, 4 września 2015

MNISZEK LEKARSKI - zastosowanie i zaskakujące właściowości.

Źródło: Internet
Mniszek pospolity, zwany potocznie mleczem lub dmuchawcem, jest tak powszechny, że wręcz zdajemy się go nie zauważać. Tymczasem jest to roślina o wszechstronnych właściwościach leczniczych i rewelacyjny środek na wiosenne oczyszczenie organizmu.


Możemy go spotkać między innymi na łąkach, pastwiska, przy drogach i w ogrodach, gdzie traktowany jest zwykle jako uciążliwy chwast.
W ziołolecznictwie wykorzystuje się głównie korzeń i liście mniszka, niekiedy zbiera się również kwiaty. Warto wiedzieć, że w Chinach w celach leczniczych wykorzystuje się całą roślinę - nawet nasiona.

Podstawowe substancje:
Korzenie mniszka pospolitego zawierają spore ilości inuliny (naturalnego prebiotyku, czyli niestrawnej substancji, sprzyjającej rozwojowi pożytecznych bakterii), trójterpeny o działaniu przeciwzapalnym i przeciwwirusowym, sterole roślinne (tzw. fitosterole), które m.in. obniżają stężenie szkodliwego cholesterolu we krwi. Jest cennym źródłem łatwo przyswajalnych soli mineralnych, a w szczególności potasu.
W liściach znajdują się flawonoidy, flenolokwasy oraz karotenoidy. Obfitują również w potas, magnez, krzem i witaminy: C, B i A.
Kwiaty mają podobną zawartość substancji czynnych co liście z tą różnicą, że zawierają większą ilość olejku eterycznego. Stwierdzono w nich również obecność fitoestrogenu.

Źródło: Internet
Zalety spożywania mniszka lekarskiego: :)
  • wspomaga pracę wątroby i nerek - narządów odpowiedzialnych za usuwanie z organizmu toksyn i ubocznych produktów przemiany materii
  • przyspiesza metabolizm i działa moczopędnie
  • działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo
  • obniżają stężenie szkodliwego cholesterolu we krwi
  • obfitość w sole mineralne i witaminy korzystnie wpływa podczas leczenia anemii
  • pozytywnie działa również na układ odpornościowy, zwalcza bakterie i wirusy
  • obniża poziom cukru we krwi i działa rozkurczająco, stosowany przy nadciśnieniu tętniczym
  • przyśpiesza proces gojenia się uszkodzeń skóry, zwalcza kurzajki i brodawki
  • leczenia przewlekłych nieżytów gardła i jamy ustnej
  • reguluje zaburzenia miesiączkowania i jajeczkowania.
Uwaga, przeciwwskazaniem do stosowanie mniszka jest zażywanie leków przeciwzakrzepowych - roślina może zakłócać ich działanie (podobnie działa m.in. szałwia i rumianek). Ostrożność muszą zachować również osoby z wrzodami żołądka.

Kiedy zrywać mniszek lekarski i jak go suszyć?
Korzenie mniszka pospolitego zbiera się jesienią. Podczas wykopywania korzeni należy uważać, żeby ich nie połamać. Po zebraniu myjemy je, starannie osuszamy, odcinamy części nadziemne i suszymy. Z tej części rośliny przygotowuje się głównie odwary i nalewki.
Liście mniszka ścinamy, gdy koszyczki kwiatowe są jeszcze w pączkach. Najlepiej zbierać, gdy są możliwie jak najmłodsze, czyli wiosną.
Kwiaty zbieramy, gdy zaczynają się rozwijać (zrywamy je bez szypułki).
Kwiaty i liście najlepiej zbierać w suchy słoneczny dzień.
W przypadku kwiatów i liści wystarczy suszenie naturalne w przewiewnym i zacienionym pokoju. Korzenie niestety mogą już wymagać suszenia sztucznego w temperaturze do 30 stopni.
Prawidłowo wysuszony surowiec zachowa zielony kolor liści, żółte kwiaty i biały korzeń z żółtym rdzeniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz