poniedziałek, 15 czerwca 2015

Parę słów o WITAMINIE C

Źródło: Internet
Witamina C jest najbardziej popularną witaminą, którą zna każdy człowiek. Właściwie wiemy o niej od dziecka, ponieważ nasze mamy wzmacniały nią nasze organizmy przy wszelkiego rodzaju przeziębieniach. Także głównie kojarzy nam się z leczeniem przeziębienia, kataru i grypy. 
Dlaczego musiały nam podawać ją w formie zewnętrznej?
Organizmy wielu zwierząt i roślin potrafią wytwarzać witaminę C. Do nielicznych wyjątków należy organizm człowieka, któremu witamina ta musi być dostarczana z zewnątrz w postaci pożywienia lub suplementów.
Jak wynika z budowy naszego świata, jeśli organizm człowiek nie wytwarza potrzebnych składników do jego wzrostu na pewno znajdziemy je w świecie zewnętrznym, ponieważ wyposażony jest w cudowną cechę symbiozy. I tak też jest z witaminą C. Występuje ona dość obficie w przyrodzie w postaci roślin.

Czym jest witamina C?
Witamina C, czyli kwas askorbinowy to organiczny związek chemiczny (pierwiastki chemiczne powiązane ze sobą w grupy występujące tylko w organizmach żywych) z grupy nienasyconych alkoholi polihydroksylowych. 
Jego wzór sumaryczny to C6H8O6.
Ten związek chemiczny jest niezbędny do funkcjonowania organizmów żywych.

Źródło: Internet
Działanie witaminy C na organizm.
Witamina C wpływa na wzrost i rozwój komórek :). Przede wszystkim to silny antyoksydant (inaczej – przeciwutleniacz) przez co oczyszcza komórki z wolnych rodników, działając poprzez dostarczanie elektronów neutralizujących duże ilości wolnych rodników, czyli sprawców ciężkich i śmiertelnych chorób. 
Bez niej organizm nie wytworzy również kolagenu, głównego białka tkanki łącznej, który spaja kości, więzadła, mięśnie, naczynia krwionośne. 

Odkrywcą witaminy C jest Albert Szent-Gyorgi, który za to odkrycie otrzymał nagrodę Nobla. Nazwał ją "molekułą dającą życie". 
2 komentarze:

  1. Słyszałam o cudownych właściwościach witaminy C. Sama zresztą zażywam ją na bierząco. Jeśli to możliwe napisz o jakich Ty dawkach dziennych słyszałaś :). Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. będę pisała obszerny artykuł o dawkowaniu witaminy C :). Tutaj napiszę o dawkach zalecanych przy profilaktyce. Zgodnie z zaleceniami dr Cathcarta dzienna dawka witaminy C dla osoby zdrowej to 4 - 15 gramów dziennie. Aby łatwo sobie to odmierzyć podaję dawki na łyżeczkę od herbaty: 3 gramy - płaska łyżeczka, 5 gramów - czubata łyżeczka. Na zdrowie :).

      Usuń