poniedziałek, 9 listopada 2015

Sposób i dawkowanie - WITAMINY "C".

Źródło: Internet

Przyzwyczailiśmy się, że leki należy przyjmować zgodnie z receptą i wyliczone co do mikrograma. Jakiekolwiek odchylenia od zaleceń lekarza mogą spowodować w organizmie szkody i / lub efekty uboczne. Jednak witamina C nie jest lekiem, do jakich przywykliśmy. Należy traktować ją jako środek spożywczy i niezbędny składnik naszej codziennej diety. Jej niedobór skutkować będzie zaburzeniami, a czasem poważnymi zachorowaniami.
W poprzednim artykule pt.: Parę słów o witaminie C pisałam, że witaminę C musimy dostarczać z zewnątrz i przyjmować z pokarmem lub w postaci suplementów diety.
Jeszcze raz podkreślam, witaminę C należałoby traktować jako główny składnik naszej codziennej diety :).
Jej spożywanie porównać można do spożywania przez nas wody. Wodę musimy pić codziennie w ilościach pokrywających zapotrzebowanie organizmu, aby zachować zdrowie i witalność. Jej zbyt mała ilość w stosunku do zapotrzebowania organizmu na daną chwilę spowoduje odwodnienie, którego symptomy można odwrócić jedynie dostarczając tego, co zabrakło w organizmie, czyli wody. Bez wody po jakimś czasie czeka nas po prostu śmierć.
Podobnie jest z witaminą C. Należy uzupełniać jej poziom do takiego, jaki nasz organizm w danym momencie potrzebuje. Jeżeli jesteśmy zdrowi, należy spożywać dawkę profilaktyczną, jeśli jesteśmy chorzy, zapotrzebowanie na nią wzrasta, np. w czasie infekcji, czy w okresie stanów zapalnych.
Wiele dolegliwości spowodowanych jest po prostu za małą ilością witaminy C w ustroju w stosunku do zapotrzebowania na daną chwilę.
Nie jest prawdą, że witamina C jest szkodliwa w większych ilościach niż przywykliśmy ją brać. Jeżeli ktoś propaguje takie stanowisko, to po prostu brakuje mu wiedzy na jej temat :).
Istnieje wiele badań naukowych, które udowadniają jej cudowne i zdrowotne właściwości. Napiszę o nich w kolejnych artykułach.
Jedno jest pewne w każdym domu obok cukierniczki powinien stać pojemniczek wypełniony suplementem witaminy C, ponieważ jest substancją pełniącą tak rozmaite przydatne role, że wymyka się wszelkim z góry ustalonym normom.
 
Źródło: Internet
DAWKOWANIE:
Według Dr Cathcarta, który spędził ponad 40 lat na badaniach tej witaminy, jednocześnie aktywnie lecząc nią swoich pacjentów, prawidłowe ilości witaminy C, wyglądają następującą (podaję kilka przykładów chorobowych):
  • zdrowy człowiek (profilaktyka) – 4 do 15 gram na dobę (4.000-10.000 mg)
  • przy przeziębieniach – 30 do 60 gram
  • ciężkie przeziębienia – 60 do 100 gram
  • grypa – 100 do 150 gram
  • astma, katar sienny – 15 do 50 gram
  • wirusowe zapalenie płuc – 100 do 200 gram
Całkowite wyszczególnienie jednostek chorobowych, podam w kolejnych artykułach. Podałam tutaj najbardziej popularne. 
 
Zażywamy ją doustnie, rozpuszczając w letniej wodzie z dodatkiem miodu lub cukru. Ważne, aby pić ją przez cały dzień, ponieważ dzięki temu lepiej będzie wchłaniać się do organizmu.
Kiedy wypilibyśmy ją jednym haustem to zamiast do organizmu, to część dostałaby się do naszego układu wydalniczego.

Dlaczego istnieje taki szeroki przedział zapotrzebowania?
Twoje zapotrzebowanie na witaminę C jest odbiciem Twojego stanu zdrowia oraz Twoich nawyków żywieniowych i sposobu życia.
Dlatego dawkę ustalamy indywidualnie. Najwygodniejszym sposobem określenia zapotrzebowania organizmu na witaminę C w danym momencie życia jest wykorzystanie zjawiska tolerancji układu pokarmowego.
Ilość witaminy C podanej doustnie, jaka może być tolerowana przez układ pokarmowy bez występowania biegunki, jest kilka lub kilkanaście razy większa w przypadku organizmu chorego, niż kiedy ta sama osoba jest zdrowa.
Próg tolerancji można łatwo ustalić. Należy zacząć od minimalnej dawki, tj. 4 gramów, stopniowo ją zwiększając kolejnego dnia, aż pojawi się lekka biegunka. Wtedy należy zmniejszyć dawkę o 1 gram i kontynuować jej spożywanie.

Jeśli chodzi o rodzaj witaminy C warty uwagi jest kwas l-askorbinowy i askorbinian sodu w formie sproszkowanej.
Możemy je kupić w internecie, ponieważ niestety apteki nie posiadają tego asortymentu.
Aby sprawdzić, gdzie można kupić KWAS L-ASKORBINOWY w korzystnej cenie  kliknij tutaj, natomiast ASKORBINIAN SODU tutaj.

Dla ułatwienia podam dawkę odmierzaną łyżeczką od herbaty:
1 płaska łyżeczka do herbaty – 3 gramy
1 łyżeczka z czubkiem – 5 gram

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz