sobota, 28 maja 2016

HEMOROIDY - przyczyny, objawy, leczenie.

Źródło: Internet
Hemoroidy, zwane inaczej żylakami odbytu objawiają się bolesnym zapaleniem żył w odbycie oraz nadciśnieniem w żyłach odbytowych powodujących puchnięcie. 
Mogą przytrafić się niezależnie od wieku i są niezwykle częstą przypadłością.

Hemoroidy związane są z :
- zatwardzeniem – powodem zatwardzenia jest niewłaściwa dieta. Niewystarczająca ilość błonnika, która znajduje się między innymi w warzywach, owocach, kaszach i mała ilość dostarczanych płynów prowadzą do zaparć, przez co zmuszają jelita do zwiększonej pracy. Wówczas trakcie wypróżniania dochodzi do rozciągnięcia błony śluzowej okolic odbytu.
- spożywanie w nadmiarze cukrów lub alkoholu
- okresem ciąży – zmiany hormonalne, rosnący płód uciskający niekiedy żyły, parcia porodowe. Większość objawów znika samoistnie po porodzie.
- chorobami wątroby
- siedzącym trybem życia, np. z powodu wykonywania pracy w takiej pozycji
- biegunkami – przypadłość dotyczy przeważnie osób otyłych zażywających środki przeczyszczające
- uprawianiem seksu analnego.

Rodzaje hemoroidów:
- hemoroidy wewnętrzne – związane z puchnięciem żył wewnętrznych odprowadzających krew z odbytnicy i odbytu
- hemoroidy zewnętrzne – związane z puchnięciem żył zewnętrznych, które najczęściej można już wyczuć i zobaczyć
- guzki krwawnicze – to hemoroidy wewnętrzne, które zapadły się i wyszły poza odbyt. Często towarzyszy im wydzielanie śluzu i mocne krwawienie.

Możliwe objawy:
pieczenie, zapalenie, swędzenie, opuchlizna, podrażnienie, wyciek śluzu. 

Suplementy diety:
Środki ziołowe:
Środki ziołowe nakładane bezpośrednio na hemoroidy łagodzą ich objawy, zatrzymują krwawienie i przyspieszają gojenie. Najlepiej działają kremy, maści, czopki, które zawierają mieszankę ziół, m.in. zioła o działaniu łagodzącym, przeciwzapalnym i ściągającym – nagietek, żywokost, rumianek, lawenda, dziurawiec, babka zwyczajna, babka lancetowata lub aloes.
Bardzo ważne jest, aby przy tym schorzeniu wzmocnić naczynia krwionośne. Pomóc nam może picie odwarów i naparów z następujących ziół:
  • miłorząb dwuklapkowy – wyciąg z miłorzębu działa wzmacniająco na naczynia krwionośne. Wykazuje także właściwości przeciwzapalne, co jest idealnym rozwiązaniem przy żylakach odbytu, którym towarzyszy świąd i dolegliwości bólowe.
  • kasztanowiec zwyczajny – tradycyjny środek do wzmacniania naczyń krwionośnych. Kasztanowiec ma także działanie przeciwzapalne, przez co zmniejsza opuchliznę. Z kolei jego właściwości ściagające pomagają redukować krwawienie. Może być stosowany wewnętrznie w formie naparu, ale także zewnętrznie.
  • oczar wirginijskiroślina ta wykazuje silnie działanie ściągające, pomaga zatrzymać krwawienie i zmniejszyć opuchliznę. W leczeniu wykorzystuje się gotowe preparaty z oczaru wirginijskiego jak lub wyciąg destylowany.
  • mniszek lekarski i szczaw kędzierzawy – korzenie obu tych roślin są łagodnym środkiem przeczyszczającym, dlatego osoby cierpiące na hemoroidy z powodu z zaparć powinny po nie sięgnąć.
Zalecenia żywieniowe:
  • poprawa funkcjonowania wątroby może pomóc w złagodzeniu objawów tego schorzenia, dlatego warto oczyścić wątrobę przy użyciu chociażby kwasu alfa liponowego lub soku z buraka, marchwi i selera.
  • produkty odżywiające wątrobę: kapusta, kalafior, jarmuż, brokuły, skiełkowane nasiona i figi
  • pić duże ilości wody oraz soku z aloesu
  • unikać tłustego jedzenia, cukru i alkoholu
  • jeść 1 łyżeczkę oleju z siemienia lnianego dziennie.
Kąpiele i nasiadówki:
Kąpiel w gorącej wodzie często przynosi ulgę osobom cierpiącym na hemoroidy, ponieważ łagodzi podrażnienia okolic odbytu i wpływa stymulująco na cyrkulację krwi. Aby zwiększyć skuteczność kąpieli, może dodać do niej zioła o działaniu łagodzącym w formie olejków eterycznych lun naparu. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie nagietka, żywokostu, rumianku, lawendy lub dziurawca.
Także nasiadówki w ciepłej wodzie przynoszą ulgę (20 minut). Możemy również robić naprzemiennie nasiadówkę w zimnej, a potem ciepłej wodzie (zmiana co 3 minuty). Zabiegi te poprawiają krążenie krwi i zmniejszają stan zapalny.
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz